Bir ilişkiyi sağlıklı veya sağlıksız yapan 4 şey

Sağlıklı bir ilişkinin neye benzediğini tanımlamak zor çünkü hepimiz ilişkilerde farklı yönlerde ilerliyoruz ancak bu 4 temel kavram ilişkinin temellerinin yönünü belirliyor. / ÖZEL

01 Aralık 2021, Çarşamba 11:38 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Her ilişki kendine özel dinamikler üzerine kurulur ancak bununla birlikte her ilişkilerin yönünü belirleyen 4 temel kavram var.

Bu kavramlarda yaşanan sapmalar ilişkinizin sağlıklı mı yoksa sağlıksız mı olduğunu belirler nitelikte...

Yazar Sam Killermann ilişkileri sağlıklı veya sağlıksız yapan 4 temel kavramı açıklıyor.


ELBETTE SAYGI...

ELBETTE SAYGI...

İlişkiler için sürekli saygıdan bahsedilir. Peki, saygı dendiğinde aklımıza ne gelmeli?

Burada, saygının tanımının “birinin veya bir şeyin önemli, ciddi vb. olduğuna ve uygun bir şekilde ele alınması gerektiğine dair bir duygu veya anlayışa” benzemesinden bahsediyoruz.

Saygı, hem genel olarak hem de ilişkiniz ile ilgili olarak, partnerinizin (ortaklarınızın) bakış açılarını, fikirlerini, inançlarını ve kararlarını takdir etmekle ilgilidir. 

Bu, sınırları belirlemek ve gözlemlemek, “Evet”, “Hayır” veya “Belki” dediğinde eşinizi duymak ve başlamak için onun katkısını istediğinizden emin olmakla ilgilidir.

Ve saygı, içinde bulunduğunuz ilişkinin önemini kabul etmekle ilgilidir. Birbiriniz için oluşturduğunuz yönergeleri izlemeyi bilmek ve eşinize her konuda özenle davranmanın önemidir.

EŞİTLİK

EŞİTLİK

Burada eşitliğin “özellikle statü, hak ve fırsatlarda eşit olmak” tanımından bahsediyoruz. 

 Adil miktarda erişim değil, ilişkideki insanlar arasında gerçekten dengeli bir güç gerekiyor.

Eşitlik, birlikte karar vermekle ya da en azından kararların nasıl alınacağına dair anlaşmalar yaratmakla ilgilidir.

Partnerinizin/partnerlerinizin aynı miktarda söz ve güce sahip olması ve bir ilişkideki ortakların karar verme masasında (oturmamayı seçmeseler bile) açık bir koltuğa sahip olduklarını bilmekle ilgilidir.


GÜVENLİK

GÜVENLİK

Güvenlik, eşinizin size fiziksel, duygusal, psikolojik veya başka bir şekilde kasıtlı olarak zarar vermeyeceğini bilmekle ilgilidir. 

İlişkilerde güvenlik kavramı, eşinizin her ortamda sizin, çıkarlarınızı ve genel refahınızı gözettiklerinden ve gözeteceklerinden emin olmakla ilgilidir.


GÜVEN

GÜVEN

Burada “birinin veya bir şeyin güvenilir, iyi, dürüst olduğuna inanmak” gibi bir güven tanımından bahsediyoruz. İlişkideki ortakların birbirlerine inanabilecekleri, birbirlerine güvenebilecekleri ve genellikle birbirlerine karşı iyi olabilecekleri karşılıklı güven.

Güven, partner(ler)inize inanabileceğinizi, onların ne demek istediklerini söylediğini ve harekete geçtiklerinde onların iyi bir şekilde hareket ettiklerini makul bir şekilde varsayabileceğinizi bilmekle ilgilidir. Manipüle edilmediğinizi, yanlış yönlendirilmediğinizi veya faydalanılmadığınızı bilmektir.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Bu ipuçları her şeyi kolaylaştıracak! Tartışma esnasına nasıl davranmalı?