Bir türlü para biriktiremeyenler için, adım adım birikim yolları

"Ne yapsam bir türlü biriktiremiyorum" diyorsanız yazar Özlem Denizmen para biriktirme adımlarını sizin için kaleme aldı.

28 Mayıs 2020, Perşembe 09:14 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Özlem Denizmen'in para biriktirme adımlarını içeren yazısı...

Hayat sürprizlerle dolu. Finansal bir acil durum ortaya çıkınca “Eyvah birikimim yok” düşüncesi endişe verebilir... “Para nereye gidiyor anlamıyorum!”, “Ne yapsam bir türlü biriktiremiyorum” diyorsanız, gelin bugün bu durumu değiştirelim.

Geçmişte finansal hatalarınız olmuş olabilir, hepimiz insanız. Bunu aşın. Kişileri, olayları suçlamak, söylenmek yerine, ilerlemeye ve finansal durumunuzu kontrol etmeye odaklanın. Finansal geleceğinize yön vermek için hazırsanız başlıyoruz.

1- Nerede durduğunu gör

1- Nerede durduğunu gör

Mevcut finansal durumunuzu daha iyi anlamak için net varlığınızı hesaplayın. İlk olarak, varlıklarınızı listeleyin. Ev, nakit para, tarla… Daha sonra tüm borçlarınızı yazın. İhtiyaç, araba kredisi, kredi kartı borçları, el borcu ne varsa… Elinizdekilerin toplamından, borçlarınızı çıkardığınızda net varlığınızı göreceksiniz. Örnek: Toplam varlıklar 150 bin lira - toplam borç 50 bin lira=100 bin lira. Bu durumda artıdasınız.

Nerede durduğunuzu keşfetmek sizi şaşırtabilir. Net varlığınız artı ise harika. Eğer negatifse, yalnız değilsiniz. Bu borç bir gecede oluşmadı, bir gecede yok olmayacak. Hemen ‘Borç kapatma modu’na geçin. Yeni borç yapmadan, gelirinizin bir kısmını ayırıp borç azaltmakta kullanın.

2- Bu noktaya nasıl geldin?

2- Bu noktaya nasıl geldin?

Nerede durduğunuzu gördükten sonra, bu noktaya nasıl geldiğinizi anlayın. Harcama alışkanlıklarınızın derinine inin. Acaba gerektiğinden fazla mı harcıyorsunuz? ÇÖZÜM: Bütçe yapmak. Tasarruf alanlarını belirleyin, kendinize limit koyun ve bu plana uyun.

3- 'Acil durum fonu' oluştur

3- 'Acil durum fonu' oluştur

Bir kenarda biriktirdiğiniz bu para, yolunuza çıkan acil durumlara karşı ilk finansal savunma hattınız. Hedef; üç veya altı aylık zorunlu giderleriniz kadar parayı biriktirmek. Siz ilk 500 TL, 1000 TL’yi biriktirerek başlayın. Motive olun. Bu size rahat nefes aldırır.

4- Borçları öde

4- Borçları öde

Yüklü miktarda borcunuz varsa, yapmanız gerekenler.

LİSTE: Tek tek nerelere borcunuz olduğunu listeleyin. Kredi, kredi kartı, elden borç…

FAİZ: En yüksek faizli borcu listenin en tepesine yazın.

KÜÇÜK ADIM: En küçük borcu kapatıp kendinizi kutlayın.

YENİ BORÇ: Borç bitene kadar yeni borç/taksit yapmayın.

BORÇLA BORÇ: Borçla borç kapatmaya çalışmayın.

KAKTÜS MODU: Sadece ihtiyaçlarınıza harcama yaptığınız, ‘Kaktüs modu’na geçin.

EK GELİR: Gerekli durumda ek gelir sağlamaya çalışın.

ZOR KARAR: Gerekirse bir varlığınızı satın, huzurunuz şeylerden daha önemli sonra yerine koyarsınız.

DESTEK ÜNİTESİ: Size destek olacak, moral verecek “Sen başarırsın” diyeceklerden destek ünitesi kurun. (Not: Çevrenizde yoksa ben olurum.)

5- Oyunlaştır

5- Oyunlaştır

Geliriniz elinize geçtiği gibi belirli bir miktarı birikime ayırın. 50 TL, 100 TL, bütçenize nasıl uygunsa… Bu para ayrı hesapta olsun, unutun.


6- Cesaret

6- Cesaret

Ne olursa olsun, cesaretinizin kırılmasına izin vermeyin ve ‘Ben yapamam, imkansız bu’ deyip bırakmayın. Bunun yerine, planınıza bağlı kalın, birikime devam edin ve paranızın zaman içinde büyümesini izleyin.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Vize için online başvuru adımı