Biraz kötü kokabilir: Daha güçlü saçlar için kemik iliği maskesi

Güçlü saçları kim sevmez? Eğer çabuk uzayan, dökülmeyen, kırılmayan saçlar için her yolu denediniz ama bir yararını göremediyseniz size bir haberimiz var. O çorbalarını çok sevdiğimiz, hastayken ayağa kaldıran kemik iliği saçlarımıza da çok iyi geliyor. Kemik iliği maskesiyle saçlarınız daha hızlı uzayacak, belki de hiçbir kimyasal üründen göremediğiniz faydayı göreceksiniz. Peki kemik iliği maskesi nasıl hazırlanır?

07 Ocak 2021, Perşembe 15:34 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Son yıllarda bilim adamlarının araştırmalarına göre dökülen, kopan veya kırılan saçlar aslında ölmüyor. Derin bir uyku moduna geçiyor. Saçlara doğru teknikleri kullanarak besleyici ve yenileyici saç bakımı yapabilirsiniz. Bu uygulamanın en yeni formülü ise kemik iliği ile saç bakımı.

Öncelikle bir tavsiye verelim. Doğal besinlerle beslenen hayvanlarda kemik iliği miktarı yüksektir. Bu sebeple olur da bir şekilde yolunuz köyünüze düşerse oradan kemik iliği temin etmenizde fayda var. Şayet böyle bir imkanınız yoksa kasaplardan ilikli kemik alarak ihtiyacınızı giderebilirsiniz.


Livetobloom.com yazarlarından Simge Kamacı'nın tarifine göre kasabınıza özel olarak sipariş vererek kalın ilikli bir kemik hazırlatın. Bu kemiği yaklaşık 5-10 dakika kadar haşlanmasının ardından iliği kemiğin içinden çıkartarak saf bir şekilde kullamanız daha yoğun bir maske elde etmenizi sağlar.


Malzemeler

Malzemeler

  • 200 gr ilikli sığır kemiği
  • 1 yemek kaşığı Hindistan cevizi yağı
  • 1 yemek kaşığı Hint yağı
  • 5 damla çay ağacı yağı

Nasıl hazırlanır?

Nasıl hazırlanır?

Kemikleri haşlayıp iliğini çıkarın ve blenderdan geçirin. Daha sonra yağları içine ekleyip tamamen homojen hale gelinceye kadar karıştırın. Çay ağacı yağı saç köklerinin temizlenmesini sağlarken maskenin kokusunu bastırmaya yardımcı olur. Hindistan cevizi yağı ise saçları yumuşatıp ihtiyaç duyduğu vitamin desteğini sağlar. Hint yağı, saç tellerinin kalınlaşmasına ve saçın daha hızlı uzamasına destekçidir.


Nasıl uygulanır?

Nasıl uygulanır?

Karışımı önce saç diplerine masaj yaparak daha sonra da saç uçlarına eşit derecede olacak şekilde bütün saçınıza yedirin. Son olarak saçlarınızı toplayıp bone takın. Bone, maskenin kokusunu azaltmaya yardımcı olur. Aynı zamanda saçlar bonenin altında ısınır ve maske incelerek daha hızlı emilir. Bu sayede de maskenin içindeki protein ve vitaminlerin etkisi artar.


Peki ya maske sonrası?

Peki ya maske sonrası?

Maskeyi saçınızda en az yarım saat beklettikten sonra tercihen parfüm, sülfat, paraben içermeyen organik bir şampuan ile saçınızı yıkayıp saç kremi ile nemlendirin. Duştan sonra birkaç damla argan yağını saç uçlarına serum olarak sürün.

Saçlarınızı kendi haline bırakmanız ve ısı uygulamamanız her zaman için en sağlıklı yöntem olsa da kurutmanız ve fönlemeniz gereken durumlarda makinenin en düşük ısı derecesinde saçlarınızı kurutarak şekillendirebilirsiniz.

3 veya 4 hafta saçlarınızı bu maske ile besledikten sonra saç tellerinin kalınlaşıp güçlendiğini, saçlarınızın parlaklığının ve kalitesinin arttığını gözlemleyebilirsiniz.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Hassas bir konu: Kirpikler neden dökülür?