Boyun kireçlenmesine ne iyi gelir, neden olur? Boyun kireçlenmesi nasıl düzelir, nasıl geçer?

Boyun omurlarında ve aralarındaki disk yapılarının yıpranması sonucu meydana gelen boyun kireçlenmesi, zamanla omuriliğin geçtiği kanalı veya omurlar arasından çıkan sinirlerin geçtiği kanalları da daraltarak omurlarda bası oluşturur. Bu bası da zaman içinde boyunda ve kollarda ağrı, uyuşma gibi belirtilerle ortaya çıkar. Hastada boyun kireçlenmesi nedenlerine bağlı şikayetler artar, hayat kalitesi düşer. Posta Gazetesi'nden Özgür Gökmen Çelenk, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Prof. Dr. Semih Akı'dan boyun kireçlenmesine ne iyi gelir, kireçlenme neden olur, kireçlenme nasıl düzelir gibi pek çok sorunun yanıtını aldı.

23 Eylül 2021, Perşembe 11:05 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Boyun kireçlenmesine bağlı ağrılar, nedenleri ve belirtileri

Boyun kireçlenmesine bağlı ağrılar, nedenleri ve belirtileri

Boyun omurlarının ve aralarında bulunan disk yapılarının yıpranması, omuriliğin geçtiği kanal veya omurlar arasından çıkan sinirlerin geçtiği kanalların daralması sonucu sinirlerde bası ile ortaya çıkan boyun kireçlenmesi özellikle 40-50 yaş arasında gelişiyor ve yaş ilerledikçe görülme sıklığı artıyor.


Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Prof. Dr. Semih Akı'nın açıklamalarına göre boyun kireçlenmesine bağlı ağrıları ayırt etmek için şu durumlara bakılması gerekiyor. 


Boyun kireçlenmesi belirtileri

 • Kendini boyun ağrısı, boyun hareketlerinde kısıtlanma, boyun kaslarında gerginlik gibi durumlarla belli eden boyun kireçlenmesine bağlı ağrılar genellikle boyun hareketleriyle artar, dinlenilen zamanda azalır. 
 • Sinir basısının derecesine göre kol ağrısı, uyuşma, kas güçsüzlüğü ve duyu kusurları görülebilir. 
 • Kireçlenmenin derecesi artıkça ağrı süresi uzar. Hastada uykusuzluk, depresyon gibi şikayetlerle kronik ağrı sendromu oluşabilir. 

Boyun kireçlenmesi nasıl düzelir, nasıl geçer?

Boyun kireçlenmesi nasıl düzelir, nasıl geçer?

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Prof. Dr. Semih Akı, boyun kireçlenmesi tedavisinde,

 • Öncelikle ilaçlar ve fizik tedavi ile kas spazmı ve kola yayılan ağrı azaltılarak hastanın konforu artırılıyor.
 • Boyuna yapılan çekmeler kolay yayılan ağrının azaltılmasına yardımcı oluyor.
 • Ağrı kontrole alındıktan sonra boyun kaslarını kuvvetlendirecek, duruşu düzeltmeye yönelik egzersiz programına başlanır.
 • Boyun kireçlenmesi tedavisinde eklemlere veya sinir köklerine yönelik enjeksiyon tedavisi yöntemleri de uygulanabiliyor. 
 • Tüm tedaviler etkisiz olursa, omurilikteki basıyı veya sinir kökündeki basıyı ortadan kaldırmak için ameliyata ihtiyaç duyuluyor


Bu haber ilginizi çekebilir: Bel boyun sırt ağrısından kurtulmanın yolları: İnatçı ağrılara ellerle tedavi

Boyun kireçlenmesine ne iyi gelir?

Boyun kireçlenmesine ne iyi gelir?

 • İlaçlar, fizik tedaviler kas spazmını ve kolay yayılan ağrıyı azaltırken, hasta konforu da artar. Boyuna yapılan çekmelerle kolay yayılan ağrı da azaltılır. Gerekrise, enjeksiyon tedavisi de uygulanabilecek boyun kireçlenmesi sorunu yaşayan kişilerin günlük hayatında uygulayabileceği bazı kolay yöntemler de boyun kireçlenmesine iyi gelir. 
 • Bilgisayar başında çalışıyorsanız, ekran yüksekliği boyununuzun doğal pozisyonunu bozmayacak yükseklikte olmalı. Boynunuz öne doğru eğilmemeli, dik olmalı. Ekran, tam göz hizanızda bulunmalı. 
 • Sırtınızın iyi bir şekilde desteklendiği uygun bir mesafe ile başınızın en fazla 10-15 derece eğildiği pozisyon en uygun olan pozisyondur. 
 • Sık telefon konuşması yapıyorsanız kulaklık kullanın. 
 • Aynı pozisyonda uzun süre kalmayın. Yarım saatte bir pozisyon değiştirin.
 • Uzun süre araç kullanmayın. 
 • Yastığınız çok yüksek ya da alçak olmasın. 
 • Seçtiğiniz yastık boyun boşluğunuzu desteklemeye yardımcı olsun.

Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Öksürük ve gribi bitiren süper karışım!