Bu belirtilere dikkat: Cilt kanserinin habercisi olabilir

Cilt kanseri vakaları gün geçtikçe artıyor ve erken tanı hayati önem taşıyor. Bu 7 belirtiden biri varsa derhal doktora gidin

01 Mayıs 2017, Pazartesi 16:17 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Tırnakta oluşan lekeler: Cilt kanserinin tırnakta kendini gösterdiği pek bilinmiyor ama Bob Marley'nin 36 yaşında hayatını kaybetmesine yol açan melanoma (cilt kanseri türü), ayak tırnağında çıkan bir leke ile tespit edilmiş ancak hastalık kısa sürede karaciğerine sıçramıştı. 

Görüntüsü çirkin benler: Vücudunuzda yer alan benlerden daha farklı, gözünüze batan bir görünümü olan benleri sakın ihmal etmeyin. Öte yandan, her yeni çıkan ben kanser anlamına gelmez... 

Görme bozuklukları: Melanomanın en yaygın türlerinden biri de gözde oluşan türü -ki bunun tespiti de ancak göz muayenesinde yapılabilir. 

Ayakta çıkan benler: Ayak tabanında çıkan benlerin muhakkak doktor kontrolünden geçmesi gerekiyor. Pek çok kişinin gözden kaçırdığı bu detay hayat kurtarabilir. 

Ciltte oluşan lekeler: Ben aldırdıysanız ve kısa süre sonra etrafında lekeler belirmeye başladıysa hemen bir doktora görünmenizde fayda var. 

Yanak içi, anal bölge, cinsel organlarda çıkan benler: Normalde ben oluşumuna pek uygun olmayan yumuşak dokularda çıkan benlerin kesinlikle ihmal edilmemesi gerekiyor. 

Geçmeyen sivilceler: Cilt kanserinin bazı türleri kendini bir türlü geçmeyen ya da geçip geçip aynı yerde çıkan sivilce/akne olarak belli ediyor. 

Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Milyonlarca insan her gün bu gerçekleri bilmeden yiyor!