Bu ekonomi haberlerini kaçırmayın: Ekonomi Postası (27 Nisan 2020)

Türkiye’de ve dünyada öne çıkan haberler. Bakalım ekonomi ve iş dünyasında neler oluyor?

27 Nisan 2020, Pazartesi 09:24 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Sınır kapısında temassız ticaret

Sınır kapısında temassız ticaret

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, dış ticarette başlatılan ‘temassız ticaret’ formülünü başarıyla sürdürdüklerini belirterek, Irak’a açılan Habur Gümrük Kapısı’nda tampon bölgede temassız şekilde ‘konteyner, dorse ve şoför’ değişimi yapıldığını anlattı. Pekcan, “Bizim şoförümüz aracı bırakıyor, karşı taraftan şoför gelip alıyor. Dönen araçlar da tamamen dezenfekte edilerek, sahamızda bekleyen Türk sürücüler tarafından girişi yapılıyor. İran’a açılan Kapıköy Demir Yolu Gümrük Kapısı’nda, mal alışverişi insan teması olmaksızın vagonlarla gerçekleşiyor" dedi.

Kayıtsız CEP’e 30 gün ek

Kayıtsız CEP’e 30 gün ek

AK Parti İstanbul Milletvekili Zafer Sırakaya, yurtdışından yolcu beraberinde getirilen SIM kartlı cihazlar için 120 gün olan kayıtsız kullanım süresinin, mayıs itibarıyla 30 gün uzatılacağını bildirdi. Karantina düzenlemelerinin ve seyahat kısıtlamalarının devam etmesi halinde ilave 30 günlük sürenin de uzatılmasının öngörüldüğünü belirten Sırakaya, vatandaşların elektronik haberleşme hizmetlerinden kesintisiz yararlanmalarının sağlanması ve herhangi bir mağduriyet yaşanmamasının amaçlandığını söyledi.

130 milyonluk bitki fabrikası

130 milyonluk bitki fabrikası

Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü Fahrettin Poyraz, bitki koruma amaçlı mevcut fabrikalarının ihtiyacı karşılamadığını belirterek, “İştirakimiz Tarkim Bitki Koruma Sanayi ve Ticaret AŞ vasıtasıyla Manisa’da yatırım bedeli yaklaşık 130 milyon lira olan yeni bir fabrika yatırımı planlıyoruz” dedi. Bu çalışmaları yaparken doğanın ve canlıların korunmasını da dikkate aldıklarını vurgulayan Poyraz, fabrikanın yenilenebilir enerjiyle kendi enerjisini üreteceğini kaydetti. Bu yatırımla 12 bin tonluk kapasitenin 30 bin tona çıkarılması hedefleniyor.

Mükellef sayısı 11.5 milyon kişi

Mükellef sayısı 11.5 milyon kişi

Türkiye’de vergi mükellefi sayısı, mart itibarıyla geçen yılın aynı ayına göre 371 bin 439 kişi artarak 11 milyon 447 bin 535 olarak kayıtlara geçti. İller bazında bakıldığında en fazla mükellef sayısı 3 milyon 305 bin 778 ile İstanbul’da olurken, İstanbul’u 954 bin 323 mükellefle Ankara ve 766 bin 739 mükellefle İzmir izledi. Bu üç ildeki mükellef sayısı, Türkiye’deki toplam rakamın yüzde 44’ünü oluşturdu.

Huzurevlerinde yeni önlem

Huzurevlerinde yeni önlem

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Engelli ve Yaşlı Hizmetler Genel Müdürlüğü’ne bağlı kuruluşların, koronadan korunması için bir dizi yeni önlem aldıklarını söyledi. Özellikle diyabet hastası yaşlılar başta olmak üzere, yemek listeleri düzenlenirken protein ve C vitamini ağırlıklı hazırlanacak. Kuruluşlara açık ekmek yerine kapalı ekmek tedarik edilecek. Dışardan yemek ve meyve siparişi verilemeyecek. Mecburi kargolar ise en aza indirilecek ve güvenlikte dezenfekte edilerek kuruluşa alınacak.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER En zor yılda 1.5 milyon konut rekoru