Bu meslek ayda 158 bin lira kazandırıyor

Şirketlerin kendi sistemlerine sızması ve  güvenliklerini test etmesi amacıyla anlaştıkları "Ahlaklı Hacker"lar İngiltere'de  158 bin liradan, şirket çalışanlarını oyuna getirme görevi verilen, iyi yalan  söyleme niteliği aranan sosyal mühendisler 113 bin liradan işe başlıyor.  Türkiye'de zamanla yaygınlaşması beklenen bu iki pozisyon için şimdilik 10 bin  lira maaş ödeniyor.

19 Mart 2017, Pazar 13:50
A A
Bu meslek ayda 158 bin lira kazandırıyor
Platin Bilişim Genel Müdürü Ayhan Bamyacı, AA muhabirine yaptığı  açıklamada, dijitalleşen dünya ile birlikte siber güvenliğin ülkeler, şirketler,  bireyler için önemi ile global çapta getireceği değişim ve dönüşümlere ilişkin  bilgi verdi. Geleceğin siber dünya üzerinde şekilleneceğini belirten Bamyacı,  gelişen ve değişen Türkiye ekonomisinde iş yapma süreçlerinin de değiştiğine  işaret etti.
 

"MESLEKLER SİBER DÜNYA ÜZERİNE KURGULANACAK"


Tüketici alışkanlıklarının daha rafine hale gelmesiyle birlikte  geçmişte pek yüz verilmeyen pek çok meslekte yetiştirilmiş çok sayıda insan  ihtiyacı olacağının altını çizen Bamyacı, şunları kaydetti:

"Türkiye, nüfusu itibariyle oldukça genç bir ülke. 2023 yılında da her  üç kişiden birinin 22 yaş altında olacağı hesaplanıyor. Yaratıcı bir iş hayatı  modelinin öne çıkacağı bu dönemde, meslek farklılaşmasının azalacağından  bahsediliyor. Çalışmanın mekandan bağımsızlaşmasının yanında, yatay iş  örgütlenmesi ve iş hayatındaki kararların giderek otomatize olması söz konusu  olacak. Geleceğin meslekleri de siber dünya üzerinde kurgulanacak. Öngörülen  mesleklere ilişkin detaylı bir listem olmakla birlikte, özetlemek gerekirse siber  güvenlik uzmanı, sosyal medya araştırma uzmanı, uzaktan eğitim danışmanı, adli  bilişim uzmanı, site hızlandırma mühendisi, etik hacklayıcı takım gönüllüsü,  istihbarat analisti, sayısal finans analisti, sanal hizmet uzmanları olarak  sıralayabilirim.

Bu sayılanların tamamı siber dünya ile ilgili ancak bu demek değil ki  klasik meslekler yok olacak. Yok olan meslekler illa ki olacaktır ancak  birçoğunun da çağın gereklerine göre dönüşeceğini öngörüyoruz. Günümüzde ise hala  bazı alanlarda yetişmiş insan kaynakları açığı var. Yazılım Mühendisi, Uzman  Yazılım Mühendisi, Yazılım Mimarı, Yazılım Geliştirme Uzmanları'na özellikle  JAVA/C ve deneyimi olanlara ihtiyaç var. Ayrıca yazılım tasarım ve donanım  tasarım uzmanları da şimdi olduğu gibi gelecekte de aranan pozisyonlar arasında.  Bunun dışında güvenlik, teknik analist, iş analisti, ağ mühendisleri, veri tabanı  uzmanları, destek elemanları da bugün olduğu gibi gelecekte de aranan pozisyonlar  olacak."
 

"TÜRKİYE'DE 40 BİN GÜVENLİK MÜHENDİSİNE İHTİYAÇ VAR"


Globalde olduğu gibi Türkiye'de de her türlü iş ve işlemin gittikçe  e-hizmete kaydığını belirten Bamyacı, dijitalleşmenin bireyler ve kurumlar için  güvenlik açığını ve riskini de beraberinde getirdiğini anlattı. Türkiye'de bu  anlamda çalışan güvenlik şirketleri olduğunu anımsatan Bamyacı, "Araştırma  verilerine göre Türkiye’de 40 bin güvenlik mühendisine acil ihtiyaç var. Oysa  mevcut yapıda yılda sadece bin tane güvenlik mühendisi yetişiyor. Bu açığı  kapatmamız lazım." dedi.

Bamyacı son dönemde çok konuşulan siber paralı askerlik ile ilgili de  bilgi verdi. "Zararlı yazılımları önleyecek bilgiye sahipseniz, önümüzdeki  yılların en popüler meslekleri arasında yerini alacak siber paralı askerlik  yapabilirsiniz." diyen Bamyacı, günümüzde 12 yaşındaki bir çocuğun bile wi-fi  şifresi kırabildiğini söyledi.

Bu sorunlarla ve saldırılarla baş edebilecek bilgiye sahip kişi  sayısının ise çok az olduğuna işaret eden Bamyacı, "İşte bu eksiklik, önümüzdeki  yıllarda ortaya çok önemli bir iş kolunun ortaya çıkmasını sağlayacak. Uzmanların  açıklamalarına göre fidye yazılımları gibi zararlı yazılımların sayısı daha da  artacak ve bu yalnızca şirketleri değil, mobil platformla birlikte nesnelerin  internetini de tehdit edecek. Siber saldırganlar, buldukları yöntemler deşifre  edilse dahi yeni yöntemler keşfetmeye devam ederek, kurbanlarının paralarını gasp  etmeye devam edecekler. Bunun dışında -şimdilik- güvenli ödeme sistemleri olan  ApplePay ve AndroidPay’le birlikte borsaların da siber saldırılara daha fazla  maruz kalacağı belirtiliyor." dedi.


"BELLİ ETMEDEN YALAN SÖYLEYEBİLME ŞARTI"


Siber dünyanın genişlemesi ve gelişmesi ile birlikte yaygınlaşacak  diğer iş kollarının ahlaklı hacker diğer bir deyişle ahlaklı korsanlar ve sosyal  mühendisler olacağının altını çizen Bamyacı, çok tartışılan ve ahlaklı hacker  olarak adlandırılan korsanlara ilişkin şu değerlendirmelerde bulundu:

"Benim gözümde ahlaklı hackerlar teknolojiye yönelik bir tutku  hisseden, detaylara dikkat eden, dikkatli bir bakışa sahip olması gereken  adamlar. İngiltere’de ahlaklı hacker takım liderleri yılda 60 bin-90 bin pound  arasında yani yaklaşık 270 bin-406 bin lira arası maaş alırken, işe yeni başlamış  ve yetenekli bir hacker en az 35 bin-50 bin pound arası yaklaşık 158 bin-226 bin  lira arasında maaş alıyor. Şirketler, ahlaklı hackerların sistemlerine sızmasını  ve sistemin ne kadar iyi korunduğunu test etmesini istiyorlar. Böylece gerçekten  bir siber saldırı yaşandığında, şirketin altyapısı hazır oluyor. Bu kişilere  'sızma deneycileri' ya da 'beyaz şapkalılar' da deniyor. İngiltere’de hükümete  bağlı bir yerde çalışabilmek için, hackerların bazı yeterliliklere sahip olması  gerekiyor.

Geleceğin mesleklerinden bir diğeri ise sosyal mühendisler. Yine  İngiltere’den örnek verecek olursak sosyal mühendisler, yıllık 50 bin-80 bin  pound yaklaşık 226 bin-361 bin lira arası maaş alıyor. Yeni mezun olan kişiler  yılda 25 bin pound, yaklaşık 113 bin lira maaşla başlıyor, ancak deneyim ve  yetenekler arttıkça, maaş da artıyor. Sosyal mühendisler, şirket çalışanlarını  oyuna getirerek, şirketle ilgili gizli bazı bilgileri dışarı sızdıracaklar mı  diye kontrol ediyor. Sosyal mühendisler genelde bilgi işlemleri alanında diploma  almış oluyor. Öte yandan psikoloji konusunda bilgili olmak da işe yarıyor.  Pazarlama, eğitmenlik ve müşteri ilişkileri konusunda çalışmış olmak da aranan  özellikler arasında.

Bu işte başarılı olabilmek için karşınızdakine belli etmeden yalan  söyleyebilmek, bulunduğunuz ortamda göze batmadan ortama uyum sağlamak gerekiyor.  İşinde iyi olan sosyal mühendislerin yüz ifadelerini doğru şekilde okuması, bir  insanın yazılarında ve konuşmalarında yer alan bazı farkları yakalayabilmesi  gerekiyor. Türkiye'de sanal dünyanın daha da ilerlemesi ile yaygınlaşmasını  beklediğimiz bu pozisyonlara şu an için ortalama 10 bin lira maaş ödeniyor."

 
Sıradaki haber yükleniyor...