Çalıntı karttan banka sorumlu

Yargıtay, çalınan kredi kartıyla ilgili emsal bir karara imza attı. Olay, bir vatandaşın gasp sonrası mahkemeye başvurmasıyla yaşandı.

12 Eylül 2018, Çarşamba 07:27
A A

BANKAYA BİLDİRDİ AMA...

4’üncü Tüketici Mahkemesi’ne müracaat eden vatandaş, kredi kartının çalındığını belirterek, bankaya bildirimde bulunmasına rağmen, bankamatikten nakit çekim yapıldığını ve bedelin kendisinden tahsil edildiğini söyledi.

FAİZİYLE GERİ İSTEDİ

Davacı vatandaş, karttan çekilen paranın faiziyle birlikte bankadan tahsilini talep etti. Bankanın avukatı, karttan vatandaşın sorumlu olduğunu belirtti. Ancak mahkeme, davacının gasp edildiğine ve 24 saat içinde bankaya bildirdiğine dikkat çekerek, nakit çekilen bedelin 150 TL’si dışında, vatandaştan alınan ödemelerin faiziyle birlikte bankadan tahsiline karar verdi.

AKSİ YAZSA BİLE

Karar, bankanın avukatı tarafından temyiz edildi. Dosyayı inceleyen Yargıtay 19’uncu Hukuk Dairesi, kararı onayarak, hesaptan çekilen paranın, sözleşmede aksi yazsa dahi bankaca kart sahibine iadesi gerektiğine hükmetti. Kararla, çalınan ya da gasp edilen banka kartı ve kredi kartından çekilen paranın 150 lirası dışındaki meblağından banka sorumlu olacak.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.