Canlı mankenli iç giyim reklamına ahlâk cezası

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, internette canlı mankenle yapılan reklama ceza verdi

13 Aralık 2016, Salı 07:31
A A
Gelen şikayet üzerine internetten yapılan bir iç giyim reklamını incelemeye alan bakanlık, ilgili firmaya “ahlâk” uyarısı yaparak 58 bin lira idari para cezası kesti. Bakanlık, kararında şu ifadelere yer verildi:

“Canlı kadın manken görsellerinin Ticari Reklam ve Haksız Ticari Uygulamalar Yönetmeliği’nde düzenlenen ‘reklamlar genel ahlak kurallarına aykırı ifade ya da görüntüler içeremez; kamu sağlığını bozucu nitelikte olamaz; dil, ırk, renk, cinsiyet, siyasi düşünce, felsefi inanç, din, mezhep ve benzeri özelliklere yönelik kötüleme, istismar, önyargı veya ayrımcılık içeremez; insan onuru ve kişilik haklarını zedeleyici biçimde yapılamaz’ hükmüne açık aykırılık teşkil etmektedir.

Hukuken 18 yaşını doldurmayan bireylerin ‘çocuk’ statüsünde olduğu ve internet kullanma yaşı sınırının günümüzde ilkokul çağına düştüğü göz önüne alındığında; anılan internet sitesinin herkes tarafından rahatlıkla ziyaret edilebileceği hususu göz önüne alınmış olup; ilgili mevzuat gereği çocukları etkileme olasılığı bulunan reklamların çocukların; fiziksel, zihinsel, ahlaki, psikolojik ve toplumsal gelişim özelliklerini olumsuz yönde etkileyebilecek hiçbir ifade ya da görüntü içeremeyeceği değerlendirilmiştir.


ÇOCUKLAR İÇİN ÖNLEM ALINMADI


Diğer taraftan yine ilgili mevzuatta düzenlenen; ‘önlem alınmadığı takdirde çocukların veya çevresindekilerin sağlığına zarar verebilecek mal veya hizmetler için gerekli önlemlerin alınmasını sağlayan hatırlatıcı simge veya uyarıları içermek zorundadır’ hükmüne rağmen anılan firma tarafından mevcut görsellerin çocuklara ulaşmamasına yönelik herhangi bir önlem alınmadığı belirlenmiştir. Bu nedenle firmaya 58 bin lira idari para ve reklamları durdurma cezaları verilmesine karar verilmiştir.” (Hürriyet)

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.