Çay gibi demlenerek tüketilen 'ölümsüzlük mantarı'

Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde İlyas Mat adlı vatandaş, 4 yıldır aradığı ’ölümsüzlük mantarı’ olarak anılan reishi mantarını buldu. Çin İmparatorları tarafından tüketilmesi ve birçok hastalığa iyi gelmesi nedeniyle ölümsüzlük mantarı olarak adlandırılıyor

09 Kasım 2016, Çarşamba 10:08
A A
Ereğli ilçesinde demir çelik fabrikasında çalışan 42 yaşındaki evli ve üç çocuk babası İlyas Mat, 2012 yılından bu yana aradığı reishi mantarını Keşkek köyü yakınlarındaki ormanlık alanda buldu.

Reishi mantarı ile ilgili 2012 yılında yayınlanan bir haberi okuduğunu ve o günden bu yana ormanlık alanlarda arama yaptığını ifade etti. Kendisine ait dağ evi yolu üzerinde mantarı bulduğunu söyleyen Mat:

"2012 yılında okuduğum bir haberde bir öğretmenin Zonguldak dağlarında reishi mantarı bulduğunu okumuştum. Bu Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi tarafından tescillenmiş bir üründü. Haberi okuduktan sonra çevremde de var mıdır diye o gün bugündür arıyordum. Dağları alt üst ettik ama her gün gelip geçtiğim yol üzerindeki kütükte buldum. Artık bizim dağlarımızda da bu reishi mantarı olduğunu da tescillemiş olduk. İnternetten karşılaştırılabilir. Çeşitli haber ve bilgi kaynaklarından bakılabilir" dedi.


 

KAHVE VE ÇAY GİBİ TÜKETİLİYOR


Reishi mantarının 2-3 bin yıl öncesinden geldiğini ve Çin İmparatorları tarafından tüketilerek birçok hastalığa iyi gelmesi nedeniyle ölümsüzlük mantarı olarakta anıldığını dile getiren Mat, "Bu mantar 2-3 bin yıl önce Çin İmparatorları tarafından ölümsüzlük mantarı diye tabir ediliyor. Uzak Doğu tarafından ölümsüzlük mantarı diye tabir edilir. Kahve, çay olarak tüketilen bir ürün. Bu yenen bir mantar türü değil, ağacımsı bir mantardır. Bu mantarı havanda ya da bir mikserde öğütürsünüz. Toz haline getirilip demlenme usulü kullanılan bir mantar. Şifa mantarıdır, kansere birebir faydalıdır" diye konuştu.


 

"KİLOSU 1000 TL'DEN ALICI BULUYOR"


Reishi mantarını bundan sonra da aramaya devam edeceğini belirten Mat, bu işe merakı olup aramak isteyenlere de Ereğli bölgesindeki ormanlık alanlarda rehberlik yapmaya hazır olduğunu ifade etti. Çok ender bulunan bir tür olan reishi mantarının sürü halinde üremediğini, tek tek ürediğini dile getirdi. Genellikle yüz bin devrilmiş ağaçta bir görüldüğünü söyledi. Mat, mantarın kilosunun bin TL’den alıcı bulduğunu sözlerine ekledi.

Çin tıbbında yaklaşık 4 bin yıldır ilaç olarak kullanılan reishi mantarı doğada ender olarak bulunuyor.

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.