'Cep' istem dışı körlük yapıyor

Cep telefonuyla konuşan yayaların, direksiyonda telefonla konuşan sürücüler kadar dikkatsiz oldukları ortaya çıktı

21 Ekim 2009, Çarşamba 11:57
A A
'Cep' istem dışı körlük yapıyor

ABD’nin kuzeybatısındaki Washington eyaletinde bulunan Western Washington Üniversitesi’nde yapılan ve üniversite kampüsünde yürüyen 317 kişinin gözlendiği araştırmada, yayalar, telefonla konuşan, kulaklıkla müzik dinleyen ve yanındakilerle konuşarak yürüyenler olarak 3 gruba ayrıldı. 

BİSİKLETLİ PALYAÇO
Telefonla konuşanların zig-zaglar çizerek, yön değiştirerek ve yanlış yerlere basarak yürüdüklerini gören araştırmacılar, test olarak yayaların yoluna tek tekerlekli bisiklete binen bir palyaço koydu. Applied Cognitive Psychology dergisinde aralık ayında yayımlanacak araştırmayı yapanlar, üniversitede tek tekerlekli bisiklete binen bir palyaçoyu görmenin gerçekten çok ender rastlanabilecek olaylardan birisi olduğunun altını çizerek, telefonla konuşarak yürüyenlerden sadece dörtte birinin, telefonla konuşmayanların ise yüzde 51’inin palyaçoyu fark ettiğini belirtti. 

KONUŞARAK YÜRÜYENLER FARK ETTİ
Araştırmalarına göre, müzik dinleyenlerin yüzde 61’inin, yanındakiyle konuşarak yürüyenlerin de yüzde 71’inin palyaçoyu fark ettiğine işaret eden bilim adamları, araştırmanın, cep telefonu kullanıcılarının, "istem dışı körlük" olarak adlandırılan bir fenomene göre, çevrelerinde olup biteni fark etmediklerini ortaya koyduğunu kaydetti. 

AA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.