Cep telefonu masajlarında (SMS) yeni dönem başlıyor

Cep telefonu masajlarında (SMS) yeni dönem başlıyor

Cep telefonu kullanıcılarından çok sayıda şikayet gelmesine neden olan, kumar ve yasadışı uygulamalara yönlendiren reklam SMS'leri için yeni dönem başlıyor. BTK kararı ile yarından itibaren alfanümerik başlığa sahip SMS'leri başlatan işletmeci bilgisi, mesajın sonunda yer alacak 4 haneli kodla belli olacak

10 Aralık 2016, Cumartesi 09:51 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'nun (BTKSMS gönderen kişi ya da işletmenin tespit edilebilmesi amacıyla GSM operatörlerine tanıdığı, sistemlerini uyumlaştırma süresi yarın gece yarısından itibaren sona erecek. 

Sabah gazetesinden Barış Şimşek'in haberine göre, bu tarihten sonra BTK kararı ile alfanümerik başlığa (harf, rakam ve noktalama işaretlerinden oluşan) sahip SMS'leri başlatan işletmeci bilgisi, söz konusu SMS'lerin sonunda yer alacak 4 haneli kodla belli olacak. Düzenleme ile başlıklı SMS'i hangi operatörün başlattığı belirlenecek. Uygulamada temel maksat vatandaşın operatörü tespit edebilmesi değil, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'nın operatörü ve sonrasında da operatör üzerinden izinsiz SMS göndereni tespit edebilmesini kolaylaştırabilmek. Bu şekilde tespit edilecek kişi veya şirketlere cezai yaptırım da anında uygulanabilecek.

 

MAHKEME KARARI HIZLA UYGULANACAK BTK bir taraftan yasa dışı kumar ve bahis oynatan internet siteleri ile mücadele ederken, diğer taraftan vatandaşı bu sitelere yönlendiren SMS'lerin de önüne geçmek için yoğun çaba harcıyor. Bu kapsamda BTK tarafından konuyla ilgili olarak mahkemelerden ve yetkili diğer kamu kurumlarından gelen erişim engelleme kararlarının ivedilikle uygulanması sağlanırken, kurum bünyesinde bulunan Bilgi ve İhbar Merkezi'ne vatandaşlardan ve ilgili kamu kurum ve kuruluşlarından gelen tüm ihbarlar BTK tarafından büyük bir hassasiyetle hukuki ve teknik açıdan değerlendirilerek gerekli işlemler yapılıyor.
 


KUMAR ÇETELERİNİN TUZAĞI BOZULACAKUygulama, uluslararası boyutta faaliyet gösteren kumar çetelerinin gençleri tuzağa çekmek için kullandıkları SMS oyununu bitirecek. BTK'nın SMS gönderen kişi ya da işletmenin tespit edilebilmesi amacıyla GSM operatörlerine tanıdığı sistemlerini uyumlaştırma süresi sona eriyor. Düzenleme 'başlıklı SMS' denilen gönderen şirketin adının yazdığı yurtiçi SMS'leri kapsayacak.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Dana yerine at eti yedirdiler! Bakanlık gıdada hile yapan 91 firmayı ifşa etti