Ceviz yaprağının bilinmeyen bir faydası ortaya çıktı

Muhtemelen çoğu insan cevizin yararlı özelliklerini bilir, ancak neredeyse hiç kimse ceviz yapraklarının eşit derecede önemli olduğunun farkında değildir. Yapraklar vitaminler, glikozitler, flavonoidler, karotenoidler ve aromatik uçucu yağlar içerir. Sağlığımızı iyileştirmek için sadece yaprakları değil, olgunlaşmamış cevizlerin kabuğunu ve henüz sert kabuğa sahip olmayan genç meyveleri de kullanabiliriz.

11 Kasım 2021, Perşembe 14:27 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Ceviz yaprağı kullanarak kalbi güçlendirebilir, kan damarlarının düzgün çalışmasını destekleyebilir, metabolizmayı iyileştirebilir ve kan şekeri seviyelerini düşürebiliriz.


Ayrıca yapraklar antibakteriyel ve antiseptik etkiye sahiptir. Yaralara uygulandıklarında iyileşmelerini hızlandırabilir ve ciltte oluşan iltihapların ve mikozların tedavisine destek olabilirler.

CEVİZ YAPRAKLARI NASIL TOPLANIR VE KURUTULUR

CEVİZ YAPRAKLARI NASIL TOPLANIR VE KURUTULUR

Yapraklar Mayıs sonu ve Haziran başında hasat edilmelidir. Bu, yaprakların tamamen geliştiği zamandır. Yaprakların hastalıklı olmadığına dikkat etmeliyiz bitkiler için herhangi bir renk değişikliği veya doğal olmayan başka semptomlar olmamalıdır. Yaprakları toplarken gövdeden ayırmalıyız.


Ayrıca Haziran ayında ve bazı ağaçlar için Temmuz ayında da taze Cevizler topluyoruz.


Hasatı karanlık ve havadar bir yerde kurutun. İyi kurutulmuş yapraklar yeşil rengini kaybetmemelidir. Kahverengiye dönenler hemen atılmalıdır. Kurutulmuş yeşil yaprakları bir kavanoza veya sıkıca kapatılmış başka bir kaba koyun.


CEVİZ YAPRAĞI KAYNATMA NASIL HAZIRLANIR?

CEVİZ YAPRAĞI KAYNATMA NASIL HAZIRLANIR?

Kaynatma işlemini hazırlamak için tencereye bir çorba kaşığı kuru yaprak koyun ve üzerlerine 0,5 lt ılık su dökün. Kaynamasına izin vermeden 10 dakika ısıtın. Ateşten alıyoruz ve 5 dakika daha bekliyoruz. Kaynatma, ağzı ve diş etlerini çalkalamak için kullanılabilir. Ek olarak, mikoz ve ayaklarda aşırı terlemenin tedavisini desteklemek için kaynatma kompresleri ve ayak ıslatma kullanılabilir.Cildin durumunu iyileştirmek için kurutulmuş meyve kabuğu ilavesiyle 80 gr ezilmiş yaprak kullanabiliriz. Herhangi bir bitkisel yağdan 300 gr ekliyoruz ve 20 gün boyunca karanlık bir yerde bırakıyoruz.


Bir çorba kaşığı kuru yaprak ve 0,5 l su kaynatma, lenfadenit, sistit ve mastitte yardımcı olacaktır. Yemekten yarım saat önce günde 3 defa 2 yemek kaşığı içmek yeterlidir.


CEVİZİN DİĞER ÖZELLİKLERİ

CEVİZİN DİĞER ÖZELLİKLERİ

Bilim adamları, ceviz yaprağının sulu özünün tüberküloz ve türevlerinin tedavisinde de yardımcı olduğunu bulmuşlardır.


Ek olarak, iyileştirici özelliklerinin gut, anemi, kronik yorgunluk, ağrılı adet k’anaması, zührevi hastalıklar, gastrointestinal sistem iltihabı, raşitizm ve egzamayı desteklediği bilinmektedir.


Ceviz yapraklarının iyileştirici özelliklerini neredeyse hiç kimse bilmiyor.

Uyarı: Herhangi bir yan etki görülmemesi için denemeden önce bir uzmana danışmanız gerekir.

Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Pankreas kanserinin çevresel ve genetik 5 nedeni!