Cildinizi kışa hazırlayın

Cildinizi kışa hazırlayın

Soğuk ve rüzgârlı hava, derinin yeteri kadar nemlenmesini engelliyor, iç mekânlardaki ısıtma sistemleri de nemi azaltıyor. Bütün bunlar, cildin kış günlerinde daha fazla bakıma ihtiyaç duyduğu anlamına geliyor

24 Kasım 2011, Perşembe 11:24 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Dış ortamla vücudumuz arasında bariyer görevi gören deri, mevsimsel değişiklerden direkt etkilenir. Kış aylarında soğuk ve rüzgârlı hava, derinin yeteri kadar nemlenmesini engeller. İç mekânda ise ısıtma sistemlerinin ortamın nemini azaltması, kalın yorgan ya da elektrikli battaniye kullanmak ve pencereleri sıkı sıkıya kapalı tutmak deriyi susuz bırakır.

Dermatoloji Uzmanı Zerrin Baysal, kış aylarında daha hassas hale gelen ve dayanıksızlaşan derinin, soğuk havalarda kan dolaşımının da yavaşlamasıyla kuruduğunu söyledi. Baysal, “Cilt pul pul, çatlama eğiliminde, daha gergin, kaşınan, kızaran ve kabalaşan bir hal alabilir. Eğer kişi genetik olarak hassas bir deriye sahipse bu bulgular daha da abartılı şekilde görülür. Ayrıca cildi hassas kişilerde atopik egzama, sedef hastalığı, pruritus, kserotik egzama gibi deri hastalıklarının başlaması söz konusu olabilir” dedi.

DERİ RUHSAL OLARAK DA KIŞ KOŞULLARINDAN ETKİLENİR

Derinin, kış koşullarından fiziksel olarak etkilendiği gibi, ruhsal olarak da etkilendiğini belirten Dr. Baysal, soğuk havalarda ciltte gelişebilecek sorunlar ve bunlardan korunma yolları hakkında şu silgileri aktardı:

“Kışın gelmesi hafif bir depresyona, harekette kısıtlılığa, metabolizmada yavaşlamaya yol açar. Bunların sonucunda ışıldaması azalmış, matlaşmış, tonunu kaybetmiş, gözenekleri genişlemiş ve komedonları artmış bir cilt ortaya çıkar. Tüm bu olumsuz şartlara rağmen, yaptığımız yanlışların farkına varıp alışkanlıklarımızı değiştirirsek kış mevsiminde de ışıltılı, sağlıklı, nemli bir cilt ile daha iyi bir görüntü ve daha iyi bir ruhsal duruma sahip olabiliriz.

KIŞ MEVSİMİNDE SAĞLIKLI VE GÜZEL BİR CİLT MÜMKÜN


• Sık ve çok sıcak su ile yıkanmayın:
Sıklıkla yıkanmak ve yıkanırken çok sıcak su kullanmak deri yağlarını azaltarak derinin daha fazla kurumasına neden olur. Deri kaşınır, kızarır, hatta kuruluk egzaması gelişebilir.

• Banyo sırasında ve sonrasında kremli ürünler kullanın: Banyo sırasında kullanılan ürünlerin kremli olması, özel banyo yağlarının kullanılması ve banyo sonrasında deri nemli iken bir nemlendirici balsamın tüm vücuda uygulanması cilde ihtiyacı olan nemi kazandıracaktır.

• Kış güneşinden de korunun: Soğuk havadan daha az etkilenmek için, dışarı çıkarken, güneş koruyucu özelliği olan bir nemlendirici kullanılmalıdır. Ayrıca mümkün olduğu kadar açıkta kalan bölgelerin şapka, gözlük, eldiven, atkı ile örtülmesi gerekir.

• Ellerinize özen gösterin: Hem yaşlanmasını engellemek, hem de gelişebilecek el egzamalarını önlemek amacıyla sık suya maruz kalan ellerimizi günde 5-6 kez yağlandırıcı ürünlerle nemlendirmek, ev işlerini egzama eldiveni ile yapmak doğru olacaktır.

• Dudak kuruması ve çatlamasını önleyin: Dudaklarımızı günde 4-5 kez uygulayabileceğimiz vazelinle nemlendirmek kurumalarını ve çatlamalarını önleyecektir.

• Beslenmenize dikkat edin: Bol su içmek, taze meyve ve sebze tüketmek, ceviz, fıstık, fındık, kuru kayısı ve havuç yemek cildin ekstra nemlenmesini sağlayacaktır.

• Yünlü ve sentetik kıyafetlerin direkt temasını engelleyin: Yünlü ve sentetik kıyafetlerin deriye direkt temasını engellemek kaşıntı ve kuruluğu azaltacaktır.

• Hekiminize danışarak cildinize uygun nemlendiriciyi seçin: Yüzdeki kuruluk, gözaltındaki morluklar, torbalaşma ve matlaşma kişiyi daha yaşlı göstereceğinden uygun bir nemlendirici kullanmak vazgeçilmez olmalıdır. Kişinin deri özelliğine göre kullanılacak nemlendirici seçimi mutlaka hekime danışılarak seçilmeli, uygun olmayan ürünlerin deriye daha da zarar vereceği unutulmamalıdır.

• Kimyasal peeling tedavisi uygulayın: Her kış uygulanacak kimyasal peeling tedavileri cilde canlılık verirken, ölü tabakanın atılmasını sağlayarak alttan daha taze ve canlı, pürüzsüz bir deri elde etmek için uygun bir tedavi yöntemi olacaktır.

• Lifting tedavisi yaptırabilirsiniz: Tonusu azalmış, matlaşmış, kurumuş ciltleri toparlamak için vitamin ve hyalüronik asit içeren ürünlerle lifting tedavisi yaptırmak, hem yaşlanmayı engelleyecek, hem de cilde ışıltı verecektir.

• Botoksla yaza daha diri bir yüz ile girin: İfade kırışıklıklarının gelişmesini engellemek, yaşlanmayı geciktirmek için ise botoks uygulamaları yaptırmak yaza girerken daha diri ve çizgisi azalmış bir yüze sahip olmayı sağlayacaktır."

Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Boyun kireçlenmesine ne iyi gelir, neden olur? Boyun kireçlenmesi nasıl düzelir, nasıl geçer?