Çin tedirgin etti, Türkiye savuşturdu

Çin tedirgin etti, Türkiye savuşturdu

26 Ağustos 2009, Çarşamba 11:51
A A

Çin sarsılmaya başladı

Amerika ve Euro Bölgesi başta olmak üzere çeşitli ülkelerden gelen olumlu veriler, ekonomik toparlanma sinyallerini güçlendirirken, kriz sonrası küresel büyümenin ana oyuncularından olacağı düşünülen Çin sarsılmaya başladı. Çin borsası, büyümenin yavaşlayacağı ve hükümetin kredi musluklarını kısacağı yönündeki söylentilerle bu ay içinde yüzde 15 değer kaybetti, dün kayıp yüzde 2.6 oldu. Çin Başbakanı Wen Jiabao, ekonominin birçok ‘belirsizlikle’ karşı karşıya kaldığını söyledi.

 İstanbul pek etkilenmedi

Dünyanın ‘umut bağladığı’ ekonomide yaşanan gelişmeler, piyasaları da sarstı. Gelişmekte olan ülke borsaları değer kaybederken, bu borsaların ortalama değerinin hesaplandığı MSCI Endeksi yüzde 1 düştü. Ancak İstanbul Borsası, düşen faiz ortamının yarattığı heyecanla Çin tehdidini bir kez daha savuşturdu ve yüzde 0.63 yükselişle 48 bin 73 puandan kapandı. Buna karşın, döviz piyasası gelişmelerden uzak duramadı ve önceki gün dolar serbest piyasada 1.49 liranın biraz üzerine çıktı.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.