Çıplak uyumanız için 10 şaşırtıcı neden

Birçok insan yatarken pijamaları ya da gecelikleriyle uyur ve oldukça rahat hissederler ancak araştırmalar çıplak uyumanın sizi şaşırtacak birçok yararı olduğunu gösteriyor. / ÖZEL HABER

17 Ağustos 2021, Salı 18:43 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Çıplak uyumak, sağlığınızı iyileştirmek söz konusu olduğunda ilk düşündüğünüz şey olmayabilir, ancak göz ardı edilemeyecek kadar iyi bazı faydalar var.

Görünen o ki, uzmanlar çıplak uyumanın bazı faydaları konusunda hemfikir. Bunlardan bazılarını duymuş olabilirsiniz, ancak bazılarının ise sizi şaşırtacağına eminiz.

DAHA HIZLI UYKUYA DALMANIZI SAĞLAR

DAHA HIZLI UYKUYA DALMANIZI SAĞLAR

Vücut ısınız nasıl uykuya daldığınızın anahtarıdır. Vücut ısısı, sirkadiyen ritminizin bir parçasıdır. Vücudunuzun uyku saati olarak görev yapan biyolojik ritmimizdir.

Soğuma, vücudunuza uyku zamanının geldiğini söyler, bu nedenle çıplak uyumak ve yani vücut ısınızın düşmesine izin verir ve aslında daha hızlı uykuya dalmanıza yardımcı olabilir.

Vücut ısımız geceleri dalgalanır. Çıplak uyuduğunuzda, vücudunuzun çevrenizdeki sıcaklığa uyum sağlaması daha kolaydır ve kendinizi çok sıcak hissettiğiniz için uyanmak zorunda kalmazsınız. Sonuç olarak, daha iyi ve daha derin bir gece uykusuna sahip olacaksınız.

DAHA İYİ UYKU KALİTESİ

DAHA İYİ UYKU KALİTESİ

Vücudunuzu soğutmak sadece daha hızlı uykuya dalmanıza yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda genel uyku kalitenizi de iyileştirir. 

Yatak odanız için ideal sıcaklık 15 ila 19°C arasındadır.

2012 yılında Japonya'da yapılan bir araştırmada, Ulusal Sağlık Enstitüleri, uyuduğunuz odanın sıcaklığının kaliteli uykuya ulaşmada en önemli faktörlerden biri olduğunu buldu.

Çok soğuk veya çok sıcaksa, beyninizi ve vücudunuzu yenilemeye yardımcı olan uykunun rüya aşaması olan hızlı göz hareketi uykunuzu etkileme riskiyle karşı karşıya kalırsınız. 

Çıplak uyumak, yorganın altında rahat bir uyku için ideal sıcaklıkta kalmanın bir yoludur.

ÇIPLAK UYUMAK CİLDİ GÜZELLEŞTİRİYOR

ÇIPLAK UYUMAK CİLDİ GÜZELLEŞTİRİYOR

Çıplak uyumak genel uyku kalitenizi artırmanıza yardımcı olabileceğinden, cildinizi de iyileştirecektir.

Bir çalışma , zayıf uykunun cildin küçük bir yarayı iyileştirme yeteneğini sınırlayıp sınırlamadığını inceledi.

Katılımcıları üç gruba ayırdılar

  • Yeterli uyku alanlar,
  • Uykusuz kalan
  • Uykusuz kalan ancak fazladan besin alanlar. 

Buldukları şey, iyi uyuyan grubun diğer iki gruba göre daha hızlı iyileştiğiydi. 

Ve ekstra beslenme Yaraların ne kadar hızlı iyileştiği konusunda önemli bir fark yaratmadı.

Bu, yeterince uyumanın cildinizin iyileşmesine ve sağlıklı kalmasına yardımcı olabileceğini ve eğer çıplak uyumak buna yardımcı oluyorsa daha da iyi olduğunu gösteriyor.

STRES VE KAYGIYI AZALTIYOR

STRES VE KAYGIYI AZALTIYOR

Çıplak uyumanın iyi bir değişiklik olmasının bir başka nedeni de, genel stresinizi ve endişenizi azaltmaya yardımcı olabilmesidir. 

Yetersiz uykunun stres seviyeleriniz üzerinde büyük bir etkisi olduğu bir sır değil. Araştırmalar , yetersiz uykunun depresyon ve hatta artan intihar riski ile bağlantılı olduğunu gösteriyor .

Stres ve kaygı hem uykusuzluğa neden olabilir hem de uyku kalitenizi iyileştirmenin ve yeterli uyku almanın yardımcı olabileceğini unutmamak önemlidir .

KİLO ALIMINI ÖNLÜYOR

KİLO ALIMINI ÖNLÜYOR

Uykuya dalmakta sorun yaşıyorsanız, hayatınıza birçok yönden zarar veriyor olabilir. 

Daiki Kobayashi ve arkadaşları tarafından 2011 yılında yayınladıkları bir çalışma için 21.000'den fazla kişiyi üç yıl boyunca izledi ve yetersiz uyku ile kilo alımı arasında bir bağlantı buldu. 

Çalışma sonuçlarına göre gece başına 5 saat veya daha az uyuyanların kilo alma olasılığı daha yüksekti.


YAĞ YAKIMINI HIZLANDIRIYOR!

YAĞ YAKIMINI HIZLANDIRIYOR!

Çıplak uyumak yağ yakımını hızlandırıyorr!  Vücudunuzu geceleri daha soğuk tutmak, kalori yakma yeteneklerinizi artırmanıza yardımcı olabilir. Beş erkek üzerinde yapılan küçük bir araştırma , yaklaşık 19°C gibi daha soğuk sıcaklıklara maruz kalmanın vücutlarının kahverengi yağ aktivitesini artırmasına yardımcı olduğunu keşfetti.

BENLİK VE ÖZSAYGIYI GELİŞTİRİYOR

BENLİK VE ÖZSAYGIYI GELİŞTİRİYOR

Çıplak uyumak da vücudunuzla iletişim kurmanın ve özgüveninizi artırmanın harika bir yoludur. 

Journal of Happiness Studie tarafından 2017 yılında yapılan bir çalışma , çıplak zaman geçirmenin benlik saygısını ve genel vücut imajını artırmaya yardımcı olduğunu buldu; bu, öz sevgiyi kucaklamak söz konusu olduğunda kesinlikle bir kazançtır .

KALP HASTALIĞI VE DİYABETE KARŞI KORUYOR

KALP HASTALIĞI VE DİYABETE KARŞI KORUYOR

Geceleri yeterince uyuyamıyorsanız, diyabet veya kalp hastalığı riski altında olabilirsiniz. 

2010 yılında yapılan bir çalışma altı yıl boyunca 1.455 kişiden alınan verilere baktı ve daha düşük uyku süresi ile artan diyabet riski arasında bir ilişki buldu ve bu da kalp hastalığı riskinizi artırabilir.

Çıplak uyuyarak, daha hızlı uykuya dalma ve uykuda kalma yeteneğinizi artırabilirsiniz, bu da sağlığınız söz konusu olduğunda birçok şeyi değiştirebilir.

VAJİNAL SAĞLIĞI TEŞVİK EDİYOR

VAJİNAL SAĞLIĞI TEŞVİK EDİYOR

Çıplak uyumak da vajinal sağlığı artırmanın ve maya enfeksiyonlarını önlemenin harika bir yoludur. Maya sıcak ve nemli yerlerde büyümeyi sevdiğinden, dar veya terli iç çamaşırları vajinal mantar enfeksiyonu riskinizi artırabilir .

Gün boyunca ne giyerseniz giyin çıplak uyumak vajinanızı havalandırmanın ve sağlıklı tutmanın kolay bir yoludur.

BONUS: DOĞURGANLIĞI ARTTIRIYOR

BONUS: DOĞURGANLIĞI ARTTIRIYOR

Çıplak uyumanın faydasını görenler sadece kadınlar değil. 

656 erkek üzerinde yapılan yakın tarihli bir araştırma , dar iç çamaşırı giymekle düşük sperm sayısı arasında bir bağlantı olduğunu buldu

Bol iç çamaşırı giydiğini bildiren erkekler, dar iç çamaşırı giyenlere göre daha yüksek sperm konsantrasyonuna ve toplam sperm sayısına sahipti.

Çıplak uyumak, testisleri serin tutmanın ve sperm sağlığı için en uygun sıcaklıkta kalmanın harika bir yoludur .

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Kırışıklıklara karşı en etkili medikal çözümler