Çırak olmadığı için nahhatlık sanatı bitecek

Kastamonu’da; Türk İslam El Sanatları üzerine Nahhat (ahşap üzerine oyularak yapılan yazı ve resim) olarak çalışan Mehmet Hamzaoğlu’nun (69) dükkanına uğradık.

25 Temmuz 2018, Çarşamba 01:30
A A

Mehmet Usta; “Türkiye’de Hattat çoktur. Ancak Nahhat olmak isteyen hem hat sanatını, hem ağacı, hem mobilyayı bilmesi gereken ince bir sanattır. Ben bunu 39 yıl önce dünya çapında ün yapmış olan Kastamonulu Mehmet Ali Özeflanili ustadan öğrendim” dedi.

5-6 SANATÇI KALDI

Hamzaoğlu; “ Ortaasya’da yapılan bir kazıda çıkan eserlere bakıldığında, Nahhatlık tarihinin dört bin yıl öncesinde Türklere ait olduğu görüldü. Bu iş çok zor olduğu için çırak gelmiyor ve yetişmiyor. Türkiye’deki toplam Nahhat sanatçısı sayısı 5-6 kadardır. Binlerce Hattat vardır. Devlet eliyle ve bizim öğretmenliğimizde orta öğretimden sonra, bu işin kursları açılıp, yeni Nahhatlar yetiştirilmezse, bizden sonra bu sanat biter.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.