Claudio Taffarel: 'UEFA Kupası zaferi artık unutulmalı'

Galatasaray'ın UEFA Kupası'nı kazandığı 99-2000 sezonunda takımın kalecisi olan kulüp efsanesi Taffarel, artık yeni başarılar kazanılabilmesi için 2000 UEFA Şampiyonluğu ve Dünya 3'üncülüğü gibi eskide kalmış zaferlerin unutulması gerektiğini söyledi.

17 Mayıs 2020, Pazar 16:36 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
"Müthiş bir ekipti"

"Müthiş bir ekipti"

"17 Mayıs 2000 tarihinde kazanılan UEFA Kupası için görüşlerini belirten efsane kaleci, "O futbolcu topluluğu çok kaliteli, çok çalışkandı. Finale kadar hak ederek gelmişti. En başından beri bu ülkenin alışık olmadığı bir şeye inanan ve her geçen gün takımını inandıran bir hocamız vardı.
Terim ilk günden itibaren "Alman, İtalyan, İngiliz fark etmez yenebiliriz"i öğretiyordu. Herkes ama herkes çok çalışıyordu, bu çalışkanlık da 2002’de Türkiye’ye dünya üçüncülüğü getirdi. Bu nedenle final maçı tıpkı diğer maçlar gibi inanarak ve çalışarak çıkıp kazandığımız bir maç oldu."

"Allah da bize yardım etti"

"Allah da bize yardım etti"

Maç penaltılara kaldığında bir İngiliz yorumcunun 'Taffarel’i yenmek imkansız' demesinin hatırlatılması üzerine Taffarel, "Evet ironik bir durum. Ben penaltıyı kurtarmadım ama Suker ve Viera atamadı. Onlar kötü günündeydi. Bence Allah hem bana hem de tüm Türkiye’ye yardım etti diyelim. Belki Allah bize şunu gösterdi; bu bir kişinin kahraman olacağı bir maç değil, bir takımın kahraman olması gereken bir maç. Bütün takımın hak ettiği bir zafer. Çünkü ben kurtarsaydım herkes zaferi Taffarel’den bilecekti" dedi.


"Artık unutulmalı"

"Artık unutulmalı"

"Geldiğimde gördüm, Beşiktaş ve Fenerbahçe çok kaliteli top oynuyor ve Galatasaray’da çok başarılı bir kadro ve dünya çapında bir hoca var. Yani tüm takımların seviyesi o günkü gibi yüksek olmalı. Ama en önemlisi Türkiye artık 2000’de UEFA Kupası şampiyon olduğunu ve dünya üçüncülüğünü unutmalı. Tabiki taraftar ömür boyu gurur duyabilir ama kulüpler yeni planlamalar yapmalı. O günkü çalışkanlık düzeyine çıkılmalı ve yeni hedefler koymalı ki başarsın."

"Bana yapılan Muslera'ya yapılmamalı"

"Bana yapılan Muslera'ya yapılmamalı"

"Muslera benim bütün rekorlarımı kırdı. Herkes ’Fernandooo’ diye bağırıyor, Taffarel sıfır diyor (Gülerek). Ben UEFA Kupası’nı aldığımızda Muslera’dan sadece bir yaş büyüktüm ve kalmak istiyordum. Ama yönetim öyle bir tavır sergiledi ki adeta git dediler. Halbuki takıma verebileceğim çok şey daha vardı. Aynı hataya düşülmemeli, Muslera bu takımla bütünleşti. Mutlaka kalmalı, takıma çok fazla şey daha verebilir.
Galatasaray benim evim, Galatasaray taraftarı ailem, En büyük Cimbom."

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Erol Bulut: "Ali Koç'un saydığı tüm özellikler bende mevcut"