Çocuklarda demir eksikliğine dikkat!

Demir eksikliğinin önemine dikkat çeken uzmanlar, bu durumun çocuklarda kansızlığa da neden olabileceği gibi zeka gelişimini de olumsuz etkilediğini söyledi

01 Eylül 2015, Salı 16:11
A A
Çocuklarda demir eksikliğine dikkat!

Demir eksikliği anemisinin Türkiye’de görülme sıklığının arttığına dikkat çeken Uzman Diyetisyen Şefika Aydın Selçuk, bu durumun özellikle çocuklarda ciddi sağlık sorunlarına neden olduğunu söyledi.

Kansızlığı önlemek için doğru beslenmenin önemli olduğunu dile getiren Selçuk “Çocuklarda demir eksikliğine bağlı oluşan kansızlık; büyümeyi yavaşlatır, zeka gelişimini olumsuz etkiler ve enfeksiyonlara yakalanma riskini artırır. Bu nedenle anemide tedavi çok önemli. Kansızlık tedavisinde doğru seçilmiş bir beslenme modelinin de önemi büyüktür. Demir kaynaklı besinlerin yanı sıra her öğünde bol yeşillik tercih edilmeli, demir kaynağı ıspanak yumurta ile pişirilmeli, kalsiyumdan zengin besinler ara öğünde tüketilmeli” dedi.

BUNLARI YEDİRİM

“Demir eksikliğine bağlı kansızlık tedavisinde tüketilmesi gereken besinleri arasında ise karaciğer, kırmızı et, tavuk ve balık eti, yumurta, üzüm ve pekmez, kuru baklagiller, kuru kayısı, kuru üzüm, kuru dut gibi kuru meyveler, yeşil yapraklı sebzeler ( ıspanak, pazı ), fındık, fıstık ve susam yer alıyor. Bunu yanı sıra baklagillerin etle pişirilmesi, yumurtanın da portakal suyu ile tüketilmesi yararlıdır.”

BOL LİMONLU YEŞİLLİK TÜKETİN

“Demir emilimini artırmanın önemli bir yolu bu besinleri C vitamini ile birlikte tüketmek. Her öğünde bol limonlu yeşillikler ve bu yeşilliklerden oluşan karışık bir salata, demir emilimi artırmaktadır. Yumurta tüketilirken yanına taze sıkılmış portakal veya greyfurt suyu tercih edilmesi, yumurtadaki demirin daha fazla emilmesini sağlamaktadır.”

YUMURTAYI SEBZEYLE KARIŞTIRIN

“Yumurta haşlama yerine kimi zaman menemen gibi pişirilip yeşil, kırmızı biber, domates ve soğanla C vitamini kazandırıldığında demirin alımını artırılmış olur. Ispanak yanına yoğurt ile tüketildiğinde demir emilimi azalmaktadır. Ispanağın yumurta ile pişirilmesi ise biyo yararlılığını artırır. Kurubaklagil ve tahıllı yemekler yanında mutlaka bol maydanozlu, marullu, domates ve limonlu salata ile tüketildiğinde tahıl ve baklagillerin içindeki demir daha fazla emilir. Ayrıca bu besinler kıyma, parça et ya da tavukla pişirildiğinde demir alımı artmaktadır. Demir eksikliği ileri boyutta olan kişiler; süt, yoğurt ve ayran gibi kalsiyum içeren gıdaları yemeklerin yanına değil ara öğünlerde tüketmelidir. Çünkü kalsiyumun demirin emilimini yavaşlatma özelliği vardır. Kahvaltılarda 1-2 tatlı kaşığı kadar pekmez günlük demir ihtiyacının çoğunu karşılamaktadır. Özellikle keçiboynuzu pekmezi demir yüksek demir içerir. Ara öğünlerde kuru meyvelerden kayısı, dut ve kuru üzüm, günlük demir alımına katkıda bulunur. Çay ve kahveyi ara öğünlerde tüketmek gerekir. Özellikle çayda bulunan fitat ve tanenlerin demir emilimini azaltmamaları için, çayı açık ve limon sıkarak içmekte yarar vardır. “

İHA

Sıradaki haber yükleniyor...