Çocuklarda geniz eti büyümesi tehlikeli mi, nasıl tedavi edilir?

Çocuklarda geniz eti büyümesi tehlikeli mi, nasıl tedavi edilir?

Çocuklarda geniz eti sorununun son yıllarda artış gösterdiğini ifade eden Doç. Dr. Yavuz Selim Yıldırım, geniz etinin genelde çocuklara herhangi bir zararı olmadığını ancak sağlıksız beslenmeyle artan alerji oranları nedeniyle geniz etinin problem oluşturabileceğini söyledi. Peki, Çocuklarda geniz eti büyümesi tehlikeli mi, nasıl tedavi edilir? Bebeklerde ve çocuklarda geniz eti ameliyatı kaç yaşında yapılmalı? Doç. Dr. Yavuz Selim Yıldırım çocuklarda geniz eti belirtileri ve tedavi yöntemlerini anlattı.

10 Şubat 2020, Pazartesi 16:46 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Günümüzde sağlıksız beslenme artan alerji oranları ve yapısal problemler çocuklarda geniz eti sorunlarına neden olabiliyor. Kulak Burun Boğaz Uzmanı Doç .Dr. Yavuz Selim Yıldırım, “Geniz eti çocuklarda burnun arka kısmında yerleşmiştir sekiz yaşına kadar büyüme eğilimindedir. Sekiz yaşından 16 yaşına kadar küçülme eğilimindedir. Burundan geçen havanın temizlenmesini sağlar aslında geniz kısmında bekçi görevi görür. Çocukların yüzde doksanında herhangi bir semptom vermez herhangi bir zararı olmaz faydası olur. Ancak günümüzde sağlıksız beslenme artan alerji oranları ve yapısal problemler nedeniyle geniz eti sıklığı eskilere göre artmaktadır." dedi. 

Uykuda solunumun durmasına neden olabilir!

Çocuklarda geniz eti hangi sorunlara neden olur? Tehlikeli mi?

Büyük geniz etinin burnu tıkadığı için solunumu engelleyebileceğini söyleyen Doç. Dr. Yavuz Selim Yıldırım, geniz eti probleminin tıkayıcı uyku apnesi denilen uykuda solunumun durmasına varan ciddi problemlere neden olabileceği konusunda aileleri uyardı. Uyku apnesi gelişen çocuklar da büyüme - gelişme geriliği, hormonal bozukluklar, yeme bozuklukları ve davranış bozukluklarının görülebileceğini dikkat çeken Doç. Dr. Yavuz Selim Yıldırım "Geniz eti bağışıklık sisteminin elemanı olduğu için yakaladığı mikropları imha eder ancak bazen mikroplar geniz etine yerleşerek burada kronikleşir ve sürekli enfeksiyon kaynağı olur.” diye konuştu. (İHA)

Ağzının sürekli açık olması ve bozuk dişler önemli belirtisi

Bebeklerde ve çocuklarda geniz eti belirtileri nelerdir?

Geniz etinin yapısal bozukluklara sebep olduğunu ifade eden Doç. Dr. Yıldırım, “Geniz eti yapısal bozukluklara sebep olabilir bu hastalar kapıdan girdiğinde direk yüzünden tanınabilir. Anne babasına benzemek yerine Adenoid yüz dediğimiz kendilerine has tipik yüz belirtisi gösterir. Problemin uzun sürmesi sonucu uzun ve ince yüz yapısı, yüksek damak, üst çenenin öne doğru büyümesi, ağzının sürekli açık olması hali, bozuk dişler ve göz altlarında çöküklükle karakterize tipik yüz ifadesi ortaya çıkar." dedi.  

Tekrarlayan alt solunum yolu enfeksiyonlarına neden oluyor

Çocuklarda geniz eti nasıl tedavi edilir?

Çocuklarda geniz etinin bazı hastalıklara neden olabileceği konusunda uyaran Doç. Dr. Yavuz Selim Yıldırım, "Geniz eti olan çocuklarda horlama, ağzı açık uyuma, uyku bozuklukları, ders başarısında azalma huzursuzluk, konuşma ve yutma bozuklukları, kulakta sıvı toplanması, tekrarlayan alt solunum yolu enfeksiyonu ve boğaz enfeksiyonları ortaya çıkar. Geniz eti kulak burun boğaz uzmanlarının ellerinde bulunan özel bir alet olan endoskopi yardımıyla muayene esnasında direk görülebilir veya gerekli görülmesi halinde film çekerek saptanabilir” diye konuştu.

Horlama, boyunda ve başta terleme varsa ameliyat şart!

Bebeklerde ve çocuklarda geniz eti ameliyatı kaç yaşında yapılmalı?

Enfeksiyonu olan hastaların ilaç tedavisinden sonra geniz etinin tekrar değerlendirilmesi gerektiğini kaydeden Doç. Dr. Yıldırım, “Ağzı açık uyuma, horlama ve yatakta sürekli dönme boyunda ve başta terleme şikayetine neden olan geniz eti semptomatik olmuş demektir ve ameliyat gerektirir. Beraberinde kulakta sıvı ve bademciklerin durumu da kontrol edilmelidir. Alınan geniz etinin yenilememesi için buharlaştırma yöntemi ile endoskopik görüş altında tümüyle alınması daha iyi olur. Klasik kazıma yöntemi ile de alınması yeterli olabilir. Genellikle 3-6 yaş arasında daha sık yapılır. Geniz eti ameliyatı uyutularak yani genel anestezi altında yapılır ağız içerisinden alınır ve günübirlik yapılan bir işlemdir hastanede yatmasını gerektirmez. Çocuklar ertesi gün okula gidebilir. Normal bir şekilde beslenebilir” açıklamalarında bulundu. (İHA)

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Dijital ebeveynliğin 7 sırrı