Çocuklardaki obezitenin bir sorumlusu daha varmış!

Çocuklardaki obezitenin bir sorumlusu daha varmış!

Tüm dünyada çocuklardaki obezite oranında artış görülüyor. Bunun en büyük sebeplerinden biri elbette sağlıksız beslenme ve hareketsiz bir yaşam. ancak bu durumun bir sorumlusu daha olabileceği düşünülüyor...

02 Ocak 2019, Çarşamba 14:00 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Çoğumuzun çocukluğu anneannelerimiz ya da babaannelerimizin evinde geçti. Çok da mutlu çocukluklar geçirdik bu şekilde. Onların evlerinde yediğimiz yemeklerin tadı da hep bir başkaydı.

Bu durum yemeklerin lezzetinden değildi sadece. Onlar bize her zaman iltimas geçtiler, anne babalarımız izin vermediği şeyleri bile yedirdiler bazen. Ancak o zamanlar obezite bu kadar yaygın bir sorun değildi ve şimdiki gibi tartışılmıyordu.

İngiltere'de Birmingham Üniversitesi'nde yapılan bir araştırma bakımını anneanne, babaanne ve dedelerin üstlendiği çocuklarda obezitenin daha fazla görüldüğünü ortaya koydu.

Araştırmayı yürüten Dr. Bai Li, "Çalışan ailelerin çocuklarının bakımı için güvendiği anne babalarının kendilerini sevdirmeye çalışırken çocuklara çok fazla çikolata ve şeker gibi şeyler yedirdiğini ve bilgisayar başında daha fazla vakit geçirmelerine izin verdiğini" söylüyor.

Bu elbette kötü niyetle yapılan bir şey değil ancak bu davranışlar hem çocuklarda hem de yetişkinlerde obeziteye sebep olan en önemli faktörlerden.

Araştırmada Çinli çocukların durumu araştırılmış ve şehir merkezinde oturan çocukların bu tehlikeden daha çok etkilendiği ortaya çıkmış. Oysa merkeze uzak yerlerde yaşayan çocuklarda bu problem daha az görülüyor uzmanlara göre. Bunun sebebininse şehir merkezlerinde çocukların daha çok anneanne ve babaannelere bırakılıyor ve şehirden uzak kırsal yerlerde çocukların daha çok açık havada oynuyor olması olabilir deniliyor.


Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Çocuktan proje, ebeveynden helikopter olur mu?