Colin Kazım: Polisler 2008'de beni de George Floyd gibi yere yatırdılar

Kariyerini Meksika'nın Pachuca takımında sürdüren Colin Kazım Richards, ırkçılık hakkında konuştu. Colin Kazım 2008 yılında EURO 2008 sonrası yaşadığı bir olayı da anlattı.

10 Haziran 2020, Çarşamba 13:11 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

İngiltere basınına konuşan Colin Kazım Richards'ın röportajı şöyle:

Geçtiğimiz hafta içinde futbolcuların ırkçılık karşıtı hareketlerini ve sözlerini izledim. Çok hoşuma gitti. Aslında bu sorunla her an, her dakika mücadele etmeliyiz. Irkçılık çok büyük bir sorun.
Eğer George Floyd için adalet istemiyorsanız o zaman siz de büyük bir sorun var demektir.

Benim aile genlerim çok karışık. Babam Antigua vatandaşı ve İrlanda kökenleri var. Annem ise Türk ve İngiltere'de eğitim aldı. Eşim Brezilyalı, üç çocuğum da yarı Brezilyalı. 4 dil biliyorum. 15 kulüpte, 10 farklı ülkede oynayıp 10 şampiyonluk kazandım. Beni tanıyanlar kökenlerim ile ne kadar gurur duyduğumu bilir.
Kariyerimde birçok kez ırkçılığa uğradım. Saha içinde, saha dışında hep bununla mücadele ettim.

Bir keresinde Türkiye ile EURO 2008'e katıldıktan sonra İngiltere'de kelepçelenip yere yatırıldım. Ne için? Güzel bir arabayı biraz hızlı sürdüm diye mi? Hiçbir söz hakkı tanımadılar, sadece beni yere yatırdılar. Tıpkı Floyd'a yaptıkları gibi... Tabii ki hapse atamadılar çünkü hiçbir suçum yoktu.
Şimdi geriye dönüp bakıyorum da eğer her şeye karşı sessiz olup uslu bir çocuk olsaydım İngiltere'de daha çok saygı görür müydüm? Büyük ihtimalle. Geriye dönüp bunu yapmak ister miyim? Asla.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Mustafa Denizli: Yabancı sınırında 'artı' olmaz, bunu yapanın zekası yoktur