Corona sonrası yok sattığını görünce kağıt bardak tesisi kurdu! Şimdi para basıyor

Corona sonrası yok sattığını görünce kağıt bardak tesisi kurdu! Şimdi para basıyor

Bingöl'ün Genç ilçesinde tır şoförlüğü yapan Sinan Güven, corona virüs nedeniyle kullanımı artan ve kentte fabrikası bulunmayan kağıt bardaklar için harekete geçti. Şoförlüğü bırakıp KOSGEB'den 150 bin TL destek alan Güven, günde 150 bine yakın kağıt bardak üretiyor. Güven'in şimdiki hedefi daha büyük makineler alarak istihdamı artırmak.

06 Ekim 2020, Salı 10:57 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Bingöl'ün Genç ilçesinde oturan ve 6 yıl boyunca şehirlerarası tır şoförlüğü yapan Sinan Güven (33), mola verdiği benzin istasyonları ve kahvehane gibi yerlerde koronavirüs nedeniyle cam bardak kullanımının azaldığını ve kağıt bardağa olan talebin arttığını fark etti.

Bingöl'de de kağıt bardak üreten bir tesisin olmadığını öğrenen Güven, daha önceden aldığı girişimcilik sertifikasıyla KOSGEB'e başvurdu. Başvurusu onaylanan Güven, 150 bin TL hibe desteği alarak, ilçedeki sanayi sitesinde küçük bir kağıt bardak üretim tesisi kurdu.

Günde 150 bin bardak üretiyor 

3 işçi de çalıştırmaya başlayan Güven, günde yaklaşık 150 bin kağıt bardak üretiyor. Ürettikleri bardakları ilçe merkezi ve Bingöl'e satan Güven'in hedefi daha büyük makinalar alarak hem istihdamı artırmak hem de kağıt bardak konusunda Bingöl'ü dışa bağımlılığından kurtarmak.

"İstihdamımız artacak" 

Şoförlük yaptığı zamanlar gittiği benzin istasyonları ve kahvehanelerde corona virüs nedeniyle cam bardak kullanımının azaldığını fark ettiğini anlatan Sinan Güven, şunları kaydetti: "Bingöl'de böyle bir işin olmadığını kağıt bardağın diğer illerden aldığını gördüm. 'Neden olmasın?' diyerek KOSGEB'den aldığımız destek ile bu işe girdik. İnşallah ilerleyen zamanlarda daha büyük bir makine alarak çalışan eleman sayımızı artırarak daha iyi bir istihdam sağlayacağız. İlimizi ve ilçelerimizi dış bağımlılıktan kurtaracağız. Şu an burada 3 kişi çalıştırıyoruz. İlerleyen zamanlarda makinalarımızı büyüttükçe eleman sayımız artacaktır. Makinalarımız dakikada 50, saatte ise 3 bin kağıt bardak basıyor. Günlük ortalama 150 bin kağıt bardak üretimi yapılıyor."


Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Ekonomiye ilişkin düzenlemeler içeren 'torba kanun teklifi' kabul edildi