Corona virüs erkeklerde kısırlığa yol açar mı?

Corona virüs erkeklerde kısırlığa yol açar mı?

Tüm dünyayı etkileyen corona virüs ile ilgili semptomlar ve hastalık sonrasındaki etkileri tartışılmaya devam ediyor. Corona virüsü ya da diğer adıyla COVID-19 ile ilgili son günlerde üreme sağlığı için bir tehdit oluşturup oluşturmadığı tartışılıyor. Henüz yeterli veri olmadığı için kesin bir bilgi elde etmek zor olsa da bu konuda uzmanları görüşleri gelmeye başladı. Üroloji ve Androloji Uzmanı Doç. Dr. Emre Bakırcıoğlu corona virüs erkeklerde kısırlığa yol açabileceği iddiası hakkında önemli bilgiler verdi.

24 Mart 2020, Salı 18:36 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Corona virüsün erkeklerde kısırlığa yol açabileceği ile ilgili iddialar gündeme geliyor. Doç. Dr. Emre Bakırcıoğlu, corona virüs etkisinin ülkemizde de hissedildiği ve ne yazık ki her geçen gün virüsten etkilenen kişilerin arttığı bugünlerde virüsün erkeklerin üreme ve cinsel hayatına etki edebileceğine ait bir makaleyi paylaştı.

Corona virüs testisleri etkiliyor mu?

Doç. Dr. Bakırcıoğlu “Wuhan’da Tongji Tıp Fakültesi Üreme Sağlığı bölümündeki Dr. Li Yufeng yeni Corona virüs enfeksiyonu geçiren ve çocuk sahibi olmak isteyen erkeklerin sperm üretimi ve kalitesinin olumsuz etkilenebileceği bu nedenle değerlendirilmesini önerdiler. Bu rapor hastanenin web sayfasında 10 Mart'ta yayınlandıktan sonra sosyal medyada hızla yayılması üzerine web sayfasından kaldırıldı. Bunun nedeni yeni corona virüsün testis üzerindeki etkileri konusunda ispatlanmış verilerin henüz yetersiz olduğu şeklinde açıklandı.” dedi.

‘Corona virüs sperm üretim bozukluğuna neden olabilir’

SARS virüsünde olduğu gibi COVID-19 da aynı reseptörler üzerinden insanda hücrelere giriş yaparak doku hasarına yol açabileceğini söyleyen Doç. Dr. Emre Bakırcıoğlu; “Anjiotensin Konverting Enzim 2 (ACE2) olarak adlandırılan enzim akciğerlerin döşeyen epitel hücreleri gibi vücudumuzda kalp, damar yüzeyi, böbrek, tiroit ve testis gibi birçok organımızda bulunmaktadır. SARS virüsünün insanda bu enzimi bol miktarda içeren testisi tuttuğu ve bunun sonucunda oluşan şiddetli hasarın sperm üretim bozukluğu ve testosteron hormon azalmasına yol açtığı görülmüştür. Teorik olarak aynı enzim üzerinden hücre içerisine girerek hastalığa yol açan COVID-19 virüsünde de bu hastalığa yakalanan ve sonrasında iyileşen erkeklerde SARS virüsündekine benzer sperm üretimi veya testosteron salınımı bozukluğu görülme riski üreme sağlığı uzmanları tarafından düşünülmektedir. İlerleyen süreç içerisinde corona virüsüne yakalanan genç erkeklerde infertilite veya testosteron hormon azalmasına bağlı cinsel sorunlar yaşayıp yaşamadıkları anlaşılacaktır. Bu nedenle bu hastalığı geçiren ve sağlığına kavuşan erkeklerin üreme sağlığı açısından takibi uygun olacaktır'' diye konuştu.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Posta Gazetesi Haydar Dümen’e sorulan yeni sorular (24 Mart 2020)