Daha kolay su içebilmek için aroma katın | Su tüketimi nasıl artırılır?

Su, bağışıklık sisteminin de önemli bir parçasıdır. Bunun için su, günde ortalama 8-10 bardak olacak şekilde sade veya isteğe bağlı olarak sevilen sebze-meyvelerle karıştırılıp aromalı bir şekilde de tüketilebilir

28 Nisan 2017, Cuma 10:38
A A
Daha kolay su içebilmek için aroma katın | Su tüketimi nasıl artırılır?
Vücudumuzun yaklaşık yüzde 75’i sudur. Su, metabolik reaksiyonlar sonucu oluşan atık ürünler ve toksinlerin vücuttan atılarak sağlığımızın korunmasına katkıda bulunur.

Ancak pek çoğumuz günlük yaşamımız içerisinde su içmeyi ya unutuyor ya da es geçiyoruz. Oysa suyumuza katacağımız aromalarla su içmeyi daha keyifli hale getirmek mümkün.


Ilık limonlu su içmek zayıflatır mı?


Suya limon, elma, salatalık dilimi, nane veya çubuk tarçın eklemek gibi yöntemler suya aroma katar. Sade suyu az içenlerin tüketimlerini bu şekilde artırabiliyorlarsa fayda sağlamış olacaklarını vurgulayan Beslenme ve Diyet Uzmanı Tuba Örnek “Bitkiler taze olduğundan hücreler parçalanmadığı için hücre içi bileşenlerin suya geçmesi mümkün değildir. Bu bakımdan kesilme yüzeylerinde parçalanmış hücrelerin içerikleri suya geçerek aroma ve biraz etki sağlayabilir” açıklamasında bulundu.
 

SADECE AROMALI SU İÇMENİN HİÇBİR ZARARI YOK


Sadece aromalı su içiyor olmanın herhangi bir zararı olmadığını söyleyen Anadolu Sağlık Merkezi Tamamlayıcı Tıp Merkezi Beslenme ve Diyet Uzmanı Tuba Örnek “Kişi suyu nasıl içmekten keyif alıyorsa o şekilde içebilir.Şekerli, asidik veya hazır renklendirilmiş tozlar eklenmediği sürece istenen miktarda aromalı su tüketilebilir. Ancak suyun içine konulan sebze meyvenin çok iyi yıkanmış olması ve şeker/şekerli gıda eklenmemesi gerekiyor. Günde toplam su ihtiyacı kişiden kişiye değişmekle birlikte ortalama 8-10 bardak” şeklinde konuştu.
 

LİMONLU SU TEK BAŞINA ZAYIFLATMAZ


Kilo vermek için beslenme ve sporun önemli olduğunu belirten Tuba Örnek “Limonlu su tek başına zayıflatmaz. C vitamini içeriği yüksek olan limonun ancak egzersiz ve sağlıklı diyet yapan kişilerde zayıflamaya yardımcı olduğu bazı çalışmalarda görülmüştür” dedi.
Sıradaki haber yükleniyor...