'Damgalanmaktan korkuyorlar'

Ruhsal bozukluğu olan kişilerin yarısı damgalanma korkusuyla tedavi hizmeti almıyor

10 Ekim 2009, Cumartesi 17:30
A A

Dünya Ruh Sağlığı Günü dolayısıyla bir açıklama yapan Kayseri Sağlık Müdürü Dr. Kadir Çetinkara, ruhsal bozukluğu olan kişilerin yarısının tedavi hizmeti alamadığını söyledi. Çetinkara, “Ruhsal hastalıklar, tedavi edilebilen rahatsızlıklardır. Ancak, ruhsal bozukluğu olan kişiler, toplumda damgalanma korkusu nedeniyle tedavi olmuyor” dedi.

Ruhsal hastalıklara karşı halkın bilinçlendirilmesinin önemli olduğunu belirten Sağlık MüdürüDr. Kadir Çetinkara, “Kişinin ruh sağlığı bozulmadan koruyucu ve önleyici desteklerin verilmesi çok önemlidir. Ruh sağlığı bozuklukları insanın işlevselliğini, yaratıcılığını, mutluluğunu ve yaşam doyumunu olumsuz yönde etkilemektedir. Ekonomiler de ruhsal sorunlardan dolayı kayıplara uğramaktadır” diye konuştu.

Dr. Çetinkara, günümüzde ruh sağlığı alanında etkin tedavi yöntemlerinin geliştirildiğini ve birçok hastanın tedavi edilebildiğini belirterek, “Ancak, ruhsal bozukluğu olan kişilerin yaklaşık yarısı tedavi hizmeti almamaktadır. Bunun temel nedeni ise toplumda ruhsal bozukluğu olan kişilerin damgalanma korkusu yaşamasıdır. Ruh sağlığı bozuk olan kişilere sahip çıkılması ve tedavisi konusunda tüm kurum ve kuruluşlara büyük sorumluluklar düşmektedir.”

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.