Değirmen sektöründen 120 milyon dolarlık yatırım planı

Değirmen sektöründen 120 milyon dolarlık yatırım planı

Değirmen ve Sektör Makinaları Üreticileri Derneği (DESMÜD) Başkanı Zeki Demirtaşoğlu, 2018 ve 2019 yıllarında değirmen makineleri sektörü olarak 120 milyon dolarlık bir yatırım planı ortaya koyduklarını bildirdi

25 Mart 2018, Pazar 17:09 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Tüyap Fuar ve Fuarcılık Hizmetleri AŞ'den yapılan açıklamaya göre,  Dünya Değirmen Makineleri Teknolojileri ve Yan Sanayi Fuarı (World Mill Tech), 29  Mart-1 Nisan tarihlerinde İstanbul’da gerçekleştirilecek.

Fuar, tohum üreticilerinden uluslararası hububat ve bakliyat  alıcılarına, değirmen yöneticilerinden gıda firmalarının yöneticilerine, sivil  toplum kuruluşlarından akademisyenlere kadar geniş bir ziyaretçi profilini  ağırlayacak. 16 ülkeden 96 marka ve 120’den fazla katılımcı, 4 salon 30 bin  metrekarelik fuar alanında bir araya gelecek.
 

"SEKTÖR İHRACATI YÜZDE 50 ARTTI"


Açıklamada görüşlerine yer verilen DESMÜD Başkanı Zeki Demirtaşoğlu,  değirmen ve sektör makineleri imalatçılarının 2017 yılında 100 milyon dolar  civarında bir yatırım gerçekleştirdiğini kaydetti.

Yapılan bu yatırımlar sayesinde Türkiye’nin sektör ihracatının yüzde  50 arttığını bildiren Demirtaşoğlu, şunları kaydetti:

"Türkiye’de ihracatın kilogram bedeli 1,5 dolar civarındayken  sektörümüzün ihracat değeri 12,5 dolar civarında. Değirmen makineleri sektörünün  en önemli avantajlarından biri uluslararası arenada dört adet büyük rakibinin  olması. Bu firmaların ürünlerinin kaliteleri Türk mallarıyla aynı olmasına  rağmen, fiyatlarının yüksek olması nedeniyle Türk imalatçılar rekabette herhangi  bir sorun yaşamıyor. Böylece karlılık oranları muhafaza ediliyor. Uluslararası  arenada yerli imalatçılarımız sadece kendi aralarında fiyat rekabeti yaşıyor. Bu  durumun da önüne geçebilmek için çalışmalarımız devam ediyor."

"TOPLAM PAZAR 3 MİLYAR DOLARDAN FAZLA"


Zeki Demirtaşoğlu, değirmen makineleri sektörünün dünyadaki toplam  pazarının 3 milyar dolardan fazla olduğunu belirterek, "İhracat rakamlarında Türk  değirmen makineleri sektörü dünyada Çin'den sonra ikinci sırada yer alıyor.  Fuarla birlikte hedefimiz lider olmak." değerlendirmesinde bulundu.

Türk değirmen makinelerinin yüzde 90’dan fazlasının yurt dışına ihraç  edildiğine işaret eden Demirtaşoğlu, firmaların değirmen makineleri üretiminden,  un tesisi kurulumuna kadar geniş bir kapsamda hizmet verdiğini aktardı

Demirtaşoğlu, "Anahtar teslimi bir fabrikanın makine maliyeti, makine  parkuru ve tahıl depolama alanları da dahil bir milyon dolar ile 20 milyon dolar  arasında değişiyor. Sudan'dan Çin'e, Tayland'dan Endonezya'ya, Irak'tan  Karayipler'e un ihracatı gerçekleştiriyoruz. 1 milyar 77 milyon dolar ihracat  hacmiyle değirmencilikte güçlü bir role sahibiz. Her yıl gittikçe artan bir  ivmede ülkemize döviz girdisi sağlıyoruz.” ifadelerini kullandı.

2018 ve 2019 yıllarında, değirmen makineleri sektörünün yine 120  milyon dolarlık bir yatırım planı ortaya koyduğunu açıklayan Demirtaşoğlu,  şunları kaydetti:


"Bu planı hayata geçirerek ürün kalitesini daha da yükseltmek ve ürün  ihracat rakamını kilogram başına 12.5 dolardan 18-20 dolara çıkarmak istiyoruz.  Böylece teknolojik ve stratejik ürün üreterek ülkeye daha fazla katma değer  yaratabiliriz. İhracat rakamlarımızda bu yıl yüzde 40’lık bir büyüme ve 2019'da  en az yüzde 30-40 arasında bir büyüme öngörüyoruz."

"ANA PROBLEM ARA ELEMAN"


DESMÜD Başkanı Demirtaşoğlu, sektörde ana problemin yetişmiş ara  eleman ve eğitimi olduğunu vurgulayarak, bu problemi aşmak için Milli Eğitim  Bakanlığı ile hazırladıkları projeyi 2-3 yılda hayata geçirmeyi planladıklarını  bildirdi.

Döviz kurundaki yükseliş nedeniyle girdi maliyetlerinin artmasının da  sektör için diğer negatif durumlardan biri olduğuna dikkati çeken Demirtaşoğlu,  "Bu artışın verdiği zararın önüne geçmek için bu konularda devletin Türkiye’de  üretilmeyen ürünlere verdiği desteğin kolaylaştırılması ve artırılması, özellikle  genç girişimcilerin sanayiye kazandırılması hedeflenmelidir. Ayrıca derneğimiz  tarafından, üretim yapan firmalarımızın yer aldığı sanayi ve organize sanayi  bölgelerindeki elektrik, su, iletişim, yol ve altyapı problemlerinin acilen  çözüme kavuşturularak ülkenin üretim ve ihracat miktarının hızlı bir şekilde  artırılması gerekiyor." değerlendirmesinde bulundu.

Tüyap Genel Müdür Yardımcısı Yeşim Ulusoy da Avrupa’dan Asya’ya,  Rusya’dan Orta Doğu'ya, Afrika’dan Türki Cumhuriyetlere kadar dünya çapında  önemli alıcıların fuara katılacağını bildirerek,  "Dünyada söz sahibi olan Türk  değirmen sektörünün liderliğe yükselmesi için fuar önemli bir basamak olacak."  ifadesini kullandı.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Son dakika: Mart ayı işsizlik rakamları belli oldu