Depremevleri bayrama hazır

Depremevleri bayrama hazır

Toplu Konut İdaresi, Elazığ depreminde yıkılan konutların yerine ilk aşamada yapılacak 1474 konutun ihalesini tamamladı

16 Nisan 2010, Cuma 05:00 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

NİSAN SONUNDA YER TESLİMİ

Toplu Konut İdaresi (TOKİ), 8 Mart tarihinde Elazığ’da yaşanan depremde yıkılan konutların yerine yapılacak konutlarda temel atma aşamasına geldi. 1 aylık sürede konutların ihalesini tamamlayan TOKİ, bu ay sonunda yer teslimi yapmayı planlıyor.

TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar, 1474 konutun ihalesinin tamamlandığını, nisan sonunda yer tesliminin yapılacağını belirterek, 9 Eylül’de başlayacak Ramazan Bayramı’na kadar da hak sahiplerine teslim edilmesinin öngörüldüğünü söyledi.

2 YIL ÖDEMESİZ 20 YIL TAKSİT

Konut sayısının daha sonra artabileceğini belirten Bayraktar şöyle devam etti: “Maliyetler de belli oldu. Bunlar afet konutu olduğu için 2 yılı ödemesiz 20 yıl eşit taksitlerle hak sahiplerine satılacak. Biz maliyetleri Başbakan Erdoğan’a sunacağız. Hangi fiyatı uygun görürse o fiyattan satacağız. Afet konutu olduğu için bir miktar sübvansiyon (destekleme) söz konusu olabilir” dedi. Bayraktar, depremde evi yıkılanların isterlerse TOKİ’nin yaptığı konutlardan alabileceğini söyledi.

120 METREKARELİK KONUTLAR

Bayraktar, konut almak istemeyenlere ise kendi evlerini yapmaları için Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı tarafından destek sağlanacağını belirtti. Konutlar 2 yılı ödemesiz 20 yıl vadeli sabit taksitler halinde satılacak.

Taksitlerin ödenmesi sırasında bir artış yapılmayacak. Konutlar 120 metrekare büyüklükte olacak. Köylerde yapılacak konutların altında yine 120 metrekare büyüklüğünde ahır bulunacak. İlçe merkezlerinde yapılacak konutlar ise zemin hariç en fazla 5 katlı olacak.

KIRSAL KESİM GÖZDEN GEÇİRİLMELİ

Şehirlerde olduğu gibi kırsal kesimde de doğal afetlere karşı konutların, yerleşim yerlerinin ciddi bakımdan geçirilmesi gerektiğini belirten Bayraktar şöyle devam etti: “Hak sahiplerinin bir bölümü köyde kalmak istiyor, bir bölümü ilçe merkezlerine gitmek istiyor. Buna göre projeler uygulanıyor. İlerde konut sayısı artabilir. İhtiyaç doğrultusunda, nerede gerekiyorsa yaparız” diye konuştu. TOKİ, deprem konutlarıyla birlikte, bölgede şimdilik 2 ilköğretim okulu ve çevre düzenleme işleri de yapacak.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Bakan Elvan'dan kripto para açıklaması