Dereotunun bilinmeyen faydaları

Dereotunun faydalarını okuduktan sonra ona hayran kalmakla beraber, mutfağınızda; Böreklerde, pastalarda, poğaçalarda, yemeklerde, salatalarınızdan eksik etmeyeceğinize eminiz. İşte dereotunun sizi şaşırtacak faydaları...

18 Kasım 2021, Perşembe 13:27 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Dereotunun içinde A, C ve E vitaminleri, bunun yanı sıra da kalsiyum, potasyum, demir gibi vücudumuza oldukça iyi gelen çeşitli mineraller bulunuyor.

Bu vitamin ve minerallerin el ele vermesi sonucunda da ortaya güçlü antioksidan özellikler çıkıyor.

Bu özelliği sayesinde dereotu, serbest radikalleri, yani hastalık oluşturabilecek zararlı maddeleri vücudumuzdan uzaklaştırıyor, dolayısıyla dereotu bizi hastalıklardan korumada önemli roller üstleniyor.

Yüksek tansiyonun düşmesine etkili

Yüksek tansiyonun düşmesine etkili

Dereotunun içinde bulunan maddeler kan basıncını dengelediğinden, kanın damarlara yaptığı yüksek basıncın da önüne geçmiş oluyor.

Halk arasında yüksek tansiyon olarak andığımız bu sağlık probleminin çözümünde oldukça etkili doğal maddelerden biri olduğu için de tansiyon hastaları tarafından en çok başvurulan yöntemler arasında yer alıyor.

Kötü kolesterolü düşürüyor

Kötü kolesterolü düşürüyor

Dereotu sadece yüksek tansiyonun değil aynı zamanda kötü kolesterolün de düşmanlarından biri.

Aniden yükselen ya da sık sık tekrar eden kolesterol probleminin çözümünde etkili olan dereotu, insülin seviyelerinin de dengelenmesinde yardımcı oluyor.

Sindirim Sistemine İyi Geliyor

Dereotunun içinde bulunan maddeler sadece tansiyon, kolesterol gibi sorunlara iyi gelmekle kalmıyor, sindirim sisteminde problem olanların da yardımına koşuyor.

Antioksidan özelliği, içindeki bolca vitamin ve mineral bir araya geldiğinde sindirim sisteminin sağlıkla çalışmasına destek veren dereotu, özellikle hazımsızlık ve gaz sorunu yaşayanların bu sorunlarına en doğal ve etkili çözümü sunuyor.

Düzenli olarak kullanıldığında mide ağrısı, gaz sancısı problemlerini de ortadan kaldırıyor.


Kemik sağlığını koruyor

Kemik sağlığını koruyor

Dereotundan belki de hiç beklemeyeceğiniz bir özellik olsa da bu güzelim bitki kalsiyum bakımından oldukça zengin yiyeceklerden biri aynı zamanda.

Bu özelliği sayesinde kemik sağlığımızı koruyan dereotu, içindeki bolca kalsiyum ile özellikle gelişme çağındaki çocuk ve gençlerin kemiklerinin sağlıkla gelişmesine yardımcı oluyor.

İskelet yapısının ihtiyacı olan kalsiyumu sağlayarak güçlenmesine destek veren dereotu, bu özelliği iler ileri yaşlarda görülen kemik erimesi sorunun da önüne geçiyor.


Dereotu hangi hastalıklara iyi gelir?

Dereotu hangi hastalıklara iyi gelir?

Dereotu tiroit fonksiyonlarının düzenlenmesinde etkindir. Tiroidin yavaş çalışması sonucu oluşan hipotiroid ve tiroidin hızlı çalışması sonucu oluşan hipertiroid hastalıklarının tedavisinde kullanılır. Tiroid hormonu yetersizliği sonucu oluşan guatr hastalığının tedavisini destekler.

Ayrıca tiroid bezinde oluşan nodüllerin yok edilmesinde etkin bir rolü vardır.

Dereotunun tirodleri düzenleyici fonksiyonu aynı zamanda metabolizmayı hızlandırır.

Hemoroid problemi yaşayanların öğün öncesi dereotu suyu tüketmeleri önerilir. Dereotu tekrar hemoroid oluşumunu engeller.

Adet sancılarının hafiflemesini sağlayan dereotu aynı zamanda çok iyi bir adet söktürücüdür.

Dereotunda yer alan öjenol adlı fenol bileşiğin diyabet hastalarında şeker düşürücü etkiye sahip olduğuna dair araştırmalar vardır.


Dereotu tansiyonu düzenler ve yüksek tansiyon hastalarının düzenli olarak dereotu tüketmeleri önerilir.

Emziren annelerin sütlerinin kalitesini arttırır ve sütlerinin erken azalmasını önler. Taze dereotundan elde edilen dereotu yağı emziren annelerin göğüs yaralarına iyi gelir.

Vücutta sakinleştirici bir etki oluşturan dereotu bu sayede sinir, stres, depresyon gibi olumsuz ruh hallerinden çıkmamıza yardımcı olurken, bu sorunlara bağlı olarak ortaya çıkan uykusuzluk problemine de çözüm oluyor.

Dereotunun antioksidan, antienflamatuar ve antibakteriyel özellikleri güçlerini birleştiriyor ve vücudun içinde ya da dışında meydana gelen tüm iltihapların, yaraların hızla iyileşmesini sağlıyor.

Dereotunun güçlü antioksidan özellikler gösterdiğini söylemiştim.. İşte bu etkiler sayesinde dereotu vücutta idrar söktürücü bir etki de oluşturuyor. Bu da ödem ve şişlik gibi problemlerin çözümünde de bize yardımcı olmasını sağlıyor, fazla suyu vücuttan uzaklaştırıyor.

Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Ağız ve diş enfeksiyonları genel bağışıklığı da düşürüyor!