Dil temizliği nasıl yapılır?: Dil kazımanın 5 faydası

Dil temizliği... Dil temizliği faydaları hakkında birkaç bir şey duyduğunuz anda çok şaşıracağınız konular arasında. Dişleri fırçalamak, diş ipi ve diş fırçası ile diş temizliği yeterli görünse de işin aslı öyle değil. Derin dil koku temizliğini bir kez denedikten sonra ağzınızdaki ferahlıktan vazgeçebileceğinizi sanmıyoruz. Peki dil temizliği nasıl yapılır ve neden önemli? Ayurvedik öğretide ise dil temizliği kendine daha çok 'dil kazıma' ifadesiyle yer buluyor. Dil kazımak güvenli mi? Hepsini anlattık.

27 Ocak 2021, Çarşamba 14:21 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Dil kazıma dişinizin ihtiyacı olan hijyeni sağlıyor

Diş ve ağız bakımı için dişlerinizi düzenli ve doğru şekilde fırçaladığınızdan ve diş ipi kullandığınızdan eminiz. Peki sizce bu yeterli oluyor mu? Ayurvedik tıbba göre aynı özeni dil temizliğine de göstermeniz gerekiyor. Günümüzde Uzak Doğu'daki tıbba da şekil vermekte etkili olmuş, Hindistan'da ortaya çıkan bütünsel tıp ve sağlık uygulamaları olarak tanımlanabilecek antik Ayurvedik sağlık sisteminde "dil kazıma" dikkat çekiyor.

Dilinizde 20 milyar bakteri var

Ağız hijyeni uzmanları dilin çatlak ve düzensiz bir yüzeyden oluştuğunu ve bu nedenle de böcek ve bakteri oluşumu için ideal bir yüzey olduğunu belirtiyorlar. Registered Dental Hygienist'in yayınladığı bir araştırma ağzınızda yaklaşık 20 milyar bakteri bulunabileceğini açıklıyor. Elbette bu bakterilerin çoğu ağzınızda sağlıklı bir ortam yaratmaya yardımcı oluyorlar.

Pek çok ağız probleminin nedeni kirli bir dil olabilir

Ancak bazıları diğer bakteriler kadar iyi olmayıp; kötü kokuya veya yaralara sebep olabiliyorlar. Ağzınızda hoş olmayan bir tat ve koku hissediyorsanız bunun nedeni diş eti hastalıklarının yanı sıra dil üzerindeki bakteriler de olabilir. Dil temizliği genellikle diş fırçaları ve diş fırçalarının arkasındaki tırtıklı kısımla yapılıyor. Ancak uzmanlar bunun ancak bakterilerin yerini değiştirmeye yarayacağını söylüyorlar. Bunun daha etkili bir çözümü olarak günde bir kez dil kazıma yöntemini öneriyorlar.

Diş fırçalamak yetersiz

Diş fırçalamak yetersiz

Ayurvedik bir uygulama olan dil kazımanın, toksinleri atmaya yardımcı olduğuna ve damak tadınızı keskinleştirdiğine inanılıyor. Sabah ve gece olmak üzere günde iki kez dil kazımanın acı, tatlı, tuzlu, ekşi gibi tat hislerinin daha iyi ayırt edilmesini sağladığını gösteren eski araştırmalar bile mevcut. Doktorunuza danışmadan günde iki kez uygulama belki aşırı olabilir, bu nedenle başlamak istiyorsanız günde bir ya da iki günde bir uygulama yapmayı deneyebilirsiniz.

 Dil kazıyıcı aparat nasıl kullanılır?

Dil kazıyıcı aparat nasıl kullanılır?

Ağzınızı açın ve dilinizi dışarı doğru uzatın. Dil kazıyıcı aleti sudan geçirerek ıslatın. Dil sıyırıcıyı sapından tutarak dilinizin ulaşabildiğiniz en arka kısmına oturtun ve öne doğru kazımaya başlayın. Yavaş ve sık hareketlerle uygulama yapın. Der bir hareketten önce aparatı sudan geçirin. İşlem bittiğinde su ile yıkayın. Belli kullanım aralıklarıyla dil kazıyıcı aleti kaynar su ile dezenfekte edin.

1. Tatma duyunuzu geliştirir

1. Tatma duyunuzu geliştirir

Yapılan araştırmalara göre günde iki kez dilinizi kazımak tat alma duyunuzu geliştiriyor. Dilinizin üzerinde biriken bakterileri attığınız takdirde tatlar dilinizdeki duyu almaçlarıyla tam olarak bir araya gelir. Acı, tatlı, ekşi ve tuzluyu daha iyi ayırt etmenin yolu dil kazımaktan geçiyor. 

2. Diliniz daha iyi görünür

2. Diliniz daha iyi görünür

Dilinizdeki ölü hücreler ve bakteriler dilinizin üzerinde beyaz ya da sarı bir tabaka oluşmasına neden olur. Hiç dilinizin göstermekten çekindiğiniz oldu mu? Günde iki kere dilinizi kazımak pembe tabakanın ortaya çıkmasını sağlayacak. 

 3. Bakterileri temizler

3. Bakterileri temizler

2005'te yapılan bir araştırma, düzenli olarak 7 gün boyunca dil kazımanın zararlı bakterileri ortadan kaldırdığına işaret ediyor. 

 4. Ağız sağlığının tamamını etkiler

4. Ağız sağlığının tamamını etkiler

Dil kazıma, sadece dilinizin daha temiz ve sağlıklı değil tüm ağzınızın daha sağlıklı olmasını sağlıyor. Özellikle diş eti sağlığında dil temizliği anahtar bir rol üstleniyor. 

 5. Kötü nefes kokusunu ortadan kaldırır

5. Kötü nefes kokusunu ortadan kaldırır

Dişlerinizi fırçalasanız da, diş ipi kullansanız da bazen yeterli olmaz ve nefesiniz kötü kokar. Özellikle maske taktığımız şu günlerde kendi nefes kokumuzdan rahatsız olur hale geldik. Daha ferah bir nefesin en garanti yolu dil kazıma. 


Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER 2021'in trend renkleri belli oldu: Saçımızı hangi renge boyayacağız?