Dişlerin arasına sıkışan et artıklarına dikkat! Tehlike yaratıyor

Aralıklı dişler estetik olarak kaygı yarattığı gibi işlevsel olarak da problem teşkil edebiliyor. Diş Hekimi Pertev Kökdemir "Özellikle kırmızı et yedikten sonra dişler arasına sıkışıp temizlenemeyen artıklar çok hızlı bir şekilde diş eti iltihabına sebep olur ve tedavi edilmezse diş kaybına kadar giden sonuçlar doğurur" uyarısında bulundu

08 Mayıs 2019, Çarşamba 10:01 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Aralıklı ve bitişik dişlerin çiğneme kuvveti üzerindeki etkisine dikkat çeken Dt. Kökdemir, ’’Dişlerimizin tamamen bitişik olması ve düzgün sıralanmaları, üzerlerine gelen çiğneme kuvvetlerinin önce komşu dişlere dağılmasına sonra da kemiğe iletilmelerini sağlar.

Böylece kuvvet dağılımı eşit seviyede olacağından dişlerimiz zarar görmez. Kuvvet dağılımının eşit olmaması, yiyeceklerin çiğneme sırasında direkt olarak diş etine baskı yapması veya dişler arasına sıkışması zamanla diş etinin çekilmesine sebep olur.

Özellikle kırmızı et yedikten sonra dişler arasına sıkışıp temizlenemeyen artıklar çok hızlı bir şekilde diş eti iltihabına sebep olur ve tedavi edilmezse diş kaybına kadar giden sonuçlar doğurur."

DİŞ AYRIKLIĞINA 16 YAŞ SONRASINDA DİKKAT EDİLMELİ

DİŞ AYRIKLIĞINA 16 YAŞ SONRASINDA DİKKAT EDİLMELİ

Çocuklarda diş ayrıklığının ve çapraşıklığın süt dişi ve karışık dişlenme döneminde normal olduğunu fakat 13 yaş sonrasında devam eden durumlarda tedavi edilmesi gerektiğini belirten Dt. Kökdemir "Diş ayrıklığının ortodontik tedavisi 12-18 ay civarında süren sabit ortodontik tedavi ile çözülebilir" dedi.


Kökdemir, kullanılan şeffaf diş telleri ya da apareyler sayesinde tedavi boyunca da estetik bir görünüm kazanılarak konforlu bir tedavi süreci geçirebileceğini de sözlerine ekledi.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Enerji düşüren 4 kötü alışkanlık