Doğan Yayın Holding: RTUK'ten herhangi bir yazı gelmedi

Yayıncı kuruluşlarda yüzde 25'i geçen bir yabancı ortaklığın bulunmadığını açıklayan Doğan Yayın Holding, bu konuda Radyo Televizyon Üst Kurulu'ndan (RTÜK) bir yazı gelmediğini bildirdi

20 Ekim 2009, Salı 05:00
A A

Doğan Yayın Holding’ten (DYH) dün yapılan açıklamada, Sabah Gazetesi’nin maksatlı yayınlarını sürdürdüğüne dikkat çekilerek, yayıncı kuruluşlarda yüzde 25’i aşan bir yabancı ortaklığı olmadığı, bu konuda Radyo Televizyon Üst Kurulu’ndan (RTÜK) bir yazı gelmediği belirtildi. Açıklama şöyle:

“Sabah Gazetesi’nin 17 ve 19 Ekim tarihli nüshalarında maksatlı yayınların sürdüğü görülmektedir. Yargıyı ve idari süreci etkilemeye yönelik bu kampanya, Sabah Gazetesi’nin art niyetli ve yanıltıcı haberlerinin devamıdır.

1. Başta Kanal D, Star, CNN Türk ve TNT olmak üzere hiçbir televizyon kuruluşumuz nezdinde inceleme yapılmamış, rapor düzenlenmemiş, yayıncı şirketler hakkında vergi cezası tahakkuk etmemiştir. Ayrıca yayın kuruluşlarının ana hissedarı olan Alp Görsel AŞ’nin de Vergi Dairesi’ne teminat mektubu vermesi nedeniyle hakkında ihtiyati haciz kararı yoktur. Dolayısıyla reklam gelirlerine haciz konulması hukuken ve fiilen mümkün değildir.

‘KÖTÜ NİYETLİ VE MAKSATLI

2. Hakkında ihtiyati haciz kararı alınan şirketlerin yayıncılık ve reklam yayını ile bir ilişkisi yoktur. Dolayısıyla ‘vergi dairesinin reklam gelirlerine el koyduğu’na ilişkin yayınlar, bundan önce de anılan gazetenin yaptığı yayınlar gibi kötü niyetli ve maksatlıdır.

3. Haberde belirtildiği gibi yayıncı kuruluşlarımızda yüzde 25’i aşan bir yabancı ortaklığı yoktur. Bu konu ile ilgili tarafımıza RTÜK’ten herhangi bir yazı, talimat gelmemiştir. Belirtilen yüzde 32.48 gibi bir oranın nereden bulunduğu meçhuldur.

4. Yabancı ortaklıklar ile ilgili olarak yapılan tüm işlemler hakkında, gerek İMKB gerek RTÜK, işlemlerin yapıldığı anda ve zamanında bilgilendirilmiştir.

5. Kamuoyunun yanlış bilgilendirilerek yanıltılması yönündeki bu haberlerle ilgili olarak Doğan Yayın Holding her türlü yasal hakkını kullanacaktır.

6. Yasal ve etik olmayan bu yönlendirmelerin bir hukuk devletinde amacına ulaşması mümkün değildir.”

‘ÖNEMLİ BİR ETKİSİ YOK

DYH’nin Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda (KAP) yayımlanan açıklamasında, ihtiyati haciz işlemi tesis edilen doğrudan ve dolaylı bağlı ortaklıkları Doğan TV Holding, D Yapım, Doğan Prodüksiyon ile şirket arasında doğrudan ve dolaylı sermaye iştirak/ortaklık ilişkisi ve hizmet temini dışında herhangi bir ticari ilişki bulunmadığı belirtildi. Açıklamada, “30 Haziran 2009’daki bağımsız denetimden geçen konsolide finansal tablolarımızda yer alan tutarlar içinde, bu şirketlerin finansal tablolara etkisi, kısa vadeli ticari alacaklarda 48.8 milyon lira, diğer kısa vadeli alacaklarda 5 bin lira, kısa vadeli ticari borçlarda 92.3 milyon lira, diğer kısa vadeli borçlarda 13.4 milyon lira, diğer uzun vadeli alacaklarda 49.9 bin lira ve diğer uzun vadeli borçlarda ise 30.6 milyon liradır. Bu şirketlerin uzun vadeli ticari alacak/borcu bulunmamaktadır.İhtiyati haciz işleminin, şirketimiz faaliyetleri ve finansal tabloları üzerinde önemli bir etkisi yoktur” denildi.

İHTİYATİ HACİZ KALDIRILDI

DYH, banka hesaplarına uygulanan ihtiyati haczin de kaldırıldığını açıkladı. Konuyla ilgili olarak yapılan açıklamada şöyle denildi:

“Halkalı Vergi Dairesi tarafından gösterilmesi talep edilen 914.8 milyon lira tutarındaki teminat konusunda, şirketimizin banka hesaplarına uygulanan ihtiyati haciz işleminin kaldırıldığı öğrenilmiş bulunmaktadır. Şirketimizin banka hesaplarında bulunan toplam 402.125 TL tutarındaki mevduatına karşılık gelecek miktarda (405.000 TL) kesin ve süresiz banka teminat mektubunun Halkalı Vergi Dairesi’ne iletilmiş olduğu daha önce kamuya açıklanmıştır.”

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.