Dolaşımı iyileştiren yiyecek türleri

Bazı yiyecekler, damar sağlığımızı ve dolaşımımızı iyileştirmeye yardımcı olabilecek doğal antioksidanlar gibi bileşenlere sahiptir. Bu yazıda size konuyla ilgili bilgi vereceğiz.

15 Kasım 2021, Pazartesi 11:37 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Misket limonu ve limon

Misket limonu ve limon

C vitamini, kardiyovasküler sağlığı destekleyen birçok özellik içerir.

Turunçgiller, kolajen ve elastin oluşumu için gerekli olan C vitamini açısından zengindir. Bu maddeler protein şeklinde gelir ve kılcal damar duvarlarının şekillenmesine yardımcı olur.

Sabahları limon suyu içmek kan dolaşımını iyileştirmenin harika bir yoludur. Antioksidan içerdiği için kabukların bir kısmını da tüketmeniz daha da iyidir. Tek başına çok asitli olduğunu düşünüyorsanız, salatalarınızda sos olarak kullanın. Bu turunçgil türünün içerdiği antioksidanlar, LDL lipoproteininin oksidasyonunu azaltmaya yardımcı olacaktır. Bu, aterom plaklarının gelişme riskinin daha düşük olmasıyla ilişkili olabilir.


Zerdeçal

Zerdeçal

Zerdeçal, dolaşımı iyileştiren yiyecek türlerinden biridir

Molecules dergisi tarafından yayınlanan bir makaleye göre, bu yiyecek anti-inflamatuar özelliklere sahiptir. Dolaşım sağlığını iyileştirme söz konusu olduğunda faydalarının çoğu, zerdeçalın antioksidan etkisinden kaynaklanmaktadır. Vücuttaki serbest radikallerin ve toksinlerin etkisine karşı koyar.

Normalde vücut doğal olarak oluşan serbest radikalleri etkisiz hale getirir, ancak üretimde fazlalık varsa aşağıda listelediğimiz çeşitli sıkıntılar yaşanabilir:

Kardiyovasküler hastalık riskinde artış

Kanser riski artar

Yaşlanma süreci hızlanır

Parkinson, Alzheimer, damar sertliği ve diyabet insidansı riski artar

Zencefil, dolaşımı iyileştiren yiyecek türlerinden biridir

Sık ve düzenli zencefil tüketimi, kanı incelterek enerjiyi artırmaya ve kan dolaşımını harekete geçirmeye yardımcı olur. Beslenme uzmanları, günlük olarak taze veya toz halinde tüketilmesini önermektedir. Soslara ya da bitkisel kremalara ekleyebilir, ya da çay olarak tüketebilirsiniz.


Ayçekirdeği

Ayçekirdeği

Ayçekirdeği, iyi yağlar ve E vitamini gibi doğal antioksidanlar açısından zengindir.

Bu yemiş, temel yağ asitlerini sağlamanın yanı sıra, E vitamini açısından da zengindir. Bu, gıdalarda bulabileceğiniz en güçlülerinden biri olan harika antioksidan aktivitesiyle karakterize edilir. Her gün bir çorba kaşığı ayçiçeği tohumu tüketmek, E vitamini ihtiyacınızı karşılamanıza yardımcı olacak ve aynı zamanda dolaşım sağlığınızı iyileştirecektir.

Ayrıca, Expert Review of Clinical Pharmacology dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre, bu gıdalarda bulunan omega 3 yağ asitleri, sistemik inflamasyonu azaltmaya yardımcı olur ve kardiyovasküler riski azaltır.


Sarımsak

Sarımsak

Bu yiyecek antikoagülan özelliklere sahiptir. Böylelikle kanın daha iyi dolaşımına yardımcı olur ve pıhtı oluşumunu engeller. Aynı kuzeni soğan gibi, bu sebze de kan dolaşımını teşvik eder.

Sağlığa faydalarını tam olarak elde etmek için günde bir diş çiğ sarımsak tüketmeye çalışın. Çiğ tükettiğinizde, aktif bileşeni olan inülinin bozulmasını önleyebilirsiniz.


 Dolaşımı iyileştirmek için su için

Dolaşımı iyileştirmek için su için

Bol su içmek, diğer vücut fonksiyonlarının yanı sıra dolaşım sağlığını iyileştirmek için de harikadır. Suyun çoğu yaşam formu için gerekli olduğunu zaten biliyor olabilirsiniz.

Su, toksinlerin vücuttan atılmasına yardımcı olarak dolaşım sağlığının iyileşmesine ve pıhtı oluşumunun engellenmesine katkıda bulunur. Bu nedenle, vücudunuzun nemli kalmasını sağlamak için günde bir buçuk ila iki litre (6-8 bardak) su içmeye çalışın. Bu aynı zamanda gerekli tüm besin maddelerinin organlarınıza ve dokularınıza taşınmasına da yardımcı olur.


Ceviz

Ceviz

Cevizin kalp damar sağlığı üzerindeki faydaları tahmin edebileceğinizden çok daha fazladır. Yağ içeriği yüksek olduğu için alımınızı kontrol etmeye çalışın.

Bu yemiş, kan dolaşımını iyileştirmeye yardımcı olan B3 vitaminini yüksek miktarda içerir. Ayrıca, içerdiği yağ asitleri, dolaşım sistemindeki kolesterol ve enflamasyona karşı koyar.


 Domates, karpuz ve kavun

Domates, karpuz ve kavun

Bu besinler, kan dolaşımını uyaran ve kalp problemlerini önleyen bir antioksidan olan likopen, ve LDL lipoproteinin oksidasyonunu içerir. Ayrıca domates, damar sertliği gibi damar hastalıklarının önlenmesine ve kanda yağ iyonu oluşumunun önlenmesine yardımcı olur.


Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Prof. Dr. Osman Müftüoğlu açıkladı: İşte hızlı yaşlanmanın nedenleri!