Domuz Gribi'ne karşı aşı yarın başlıyor

Domuz Gribi aşıları yarın yapılmaya başlanacak. İlk olarak sağlık personeli ve henüz yola çıkmamış hacı adaylarına aşı yapılacak

01 Kasım 2009, Pazar 05:00
A A

Yurt genelinde 350 bine yakın sağlık çalışanının aşılanması planlanıyor. Önceden Hac’ca gidenler ise Suudi Arabistan’da aşılanacak. Vatandaşların teşvik edilmesi amacıyla Sağlık Bakanı Recep Akdağ ile sağlık çalışanlarına aşı yapılmasının görüntüleri basına dağıtılacak.

Aşılama enjeksiyon yöntemiyle yapılacak, burundan sprey yöntemi kullanılmayacak. Öğrenciler ay sonu Hamileler için, aralık ayında Türkiye’de olması beklenen ‘adjuvan’sız aşı kullanılacak.

Sağlık personeli ve hacı adaylarının ardından hamileler, 3 yaşın altındaki bebekler, bağışıklığı zayıf kronik hastalar, 65 yaş üstü kişiler ile öğrenciler aşı olacak.

Öğrencilerin aşılanmasına ay sonunda başlanacak. “Çocuğuma aşı yapılmasın” diyen velinin isteği yerine getirilecek. 6 aydan küçük bebekler, gebeliğinin ilk 3 ayındaki kadınlar, obezler ile yumurtaya alerjisi olanların aşı yaptırmaması gerekiyor.

Mithat YURDAKUL

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.