Don onu da vurdu!

Malatya'da yaşanan dolu felaketinin kayısı rekoltesini mahvetmesinin ardından şimdi de karpuzda benzer bir durum yaşanıyor

13 Nisan 2014, Pazar 10:39
A A

Ziraat Mühendisleri Odası (ZMO) Adana Şube Başkanı Semih Karademir, geçen hafta etkili olan dolu yağışının Karataş ilçesine bağlı Tuzla beldesi sınırlarındaki 10 bin dönümlük karpuz ekili alanda büyük zarara yol açtığını söyledi. Üreticilerin bu nedenle mağdur olduğunu belirten Semih Karademir, karpuz üretimindeki azalmanın fiyatlara yansıyacağını ve tüketicilerin daha pahalı ürün alabileceğini vurguladı.

 

 

Karpuzda yüzde 60 civarında rekolte kaybının bulunduğunu anlatan Karademir, şunları kaydetti:

"Türkiye’nin en erken yetişen karpuzu bu bölgedeydi. Eğer dolu vurmasaydı bu bölgede mayıs ayı başlarında yaklaşık 70 bin ton karpuz üretimi olacaktı. Kentte dolu yağışları erik, nektarin ve şeftali ağaçlarına da zarar verdi. Dolu felaketi nedeniyle karpuzda, erikte, şeftalide, nektarinde ciddi ürün kaybı var. Bu üreticiyi mağdur ettiği kadar, tüketicilere de olumsuz yansıyacak.

'ÇİFTÇİLERE YARDIMCI OLUNMALI'

Rekolte kaybı nedeniyle piyasada ürün sıkıntısı baş gösterecek. Ürün fazla olmadığı için fiyatları artacak. Yani tüketiciler pahalı karpuz yiyecek. Üreticilerin yaşadığı sorunlara mutlaka çözum bulunmalı. Özellikle tarı

DHA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.