Dubai bankaları sarstı

Zengin Arap emirliği Dubai'nin borç ödemelerini erteleme kararı, gelişmekte olan piyasaları sarsmaya devam ederken, gelişen ülkelerin dev bankalarını da milyarlarca dolar zarar etme riskiyle karşı karşıya bıraktı

28 Kasım 2009, Cumartesi 05:00
A A

ZARAR RİSKİ YÜKSELDİ

Zengin Arap emirliği Dubai, hızlı büyümesini, krizin en çok etkilediği üç sektöre, yani gayrimenkul, turizm ve finansa borçluydu. Krize iki yıla yakın bir süre direnen Dubai’nin önceki gün havlu atarak, borç ödemelerini zamanında yapamayacağını ve en az altı ay ertelemeye ihtiyacı olduğunu açıklaması, bankacılıkta yeni bir deprem yarattı. Dubai’nin gayrimenkul devi kamu şirketi Dubai World’ün 60 milyar dolarlık borcuna sahip olan bankalar milyarlarca dolar zarar etme riskiyle karşı karşıya kaldı.

EN BÜYÜK ALACAKLI HSBC

Dubai’nin borç problemi, Birleşik Arap Emirlikleri’ne (BAE) borç veren Avrupa ve Amerikalı birçok bankada kayıplara neden oldu. Bu bankalar risk altındaki kredilerinin miktarına ilişkin açıklama yapmadı. Ancak Birleşik Arap Emirlikleri Bankalar Derneği’nin verilerine göre, BAE’ye Avrupalı HSBC 17.03, Standard Chartered 7.77, Barclays 3.58, ABN AMRO 2.24, Arab Bank 2.09, Citigroup 1.92 milyar dolar kredi vermiş durumda. Bu bankaların BAE emirliklerinden aldıkları bono miktarı toplamı ise bilinmiyor.

AVRUPA ÇABUK YATIŞTI

Dubai’nin borç erteleme kararına, Avrupa borsaları dün öğle saatlerine kadar panik satışları sürdürerek yanıt verdi. Ancak borsalar İngiltere Başbakanı Gordon Brown’un açıklaması sonrası yatıştı ve günü yüzde 1 yükselerek kapattı. Brown, “Dünya finansal sistemi artık güçlü. Bu aksilik, daha önce başa çıktığımız sorunların yanında küçük kalıyor” dedi. Avrupa’daki düzelmeyi, ekim ayı tüketici güven endeksinin, 88.8 puanla Eylül 2008’den bu yana en yüksek seviyeye gelmesi de besledi.

DÜZELTME FIRSATI OLDU

Öte yandan, önceki gün Dubai haberine rağmen yükseliş yaşayan Amerika borsaları, dün satışa döndü. Borsalardaki uyumsuz hareketi, ünlü yatırımcı Mark Mobius, ‘düzeltme fırsatı’ olarak tanımladı. Mobius, Dubai sorununun, küresel kriz korkularını harekete geçirmediğini, ancak soluksuz yükselen borsalarda ‘düzeltme’ ve ‘satışa dönme’ fırsatı olarak görüldüğünü ifade etti. Bununla birlikte gelişmekte olan piyasalar Dubai kriziyle sarsılmayı sürdürdü. Asya borsalarında kayıplar yüzde 4’leri aştı.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.