Dudakta uçuk ve göğüs ağrısı zatürre habercisi (Dünya Zatürre Günü)

"Hastaneye ilk gittiğimizde sadece soğuk algınlığı denmişti. İki gün sonra zatürre olduğu söylendi." Kış aylarında bu cümleyi kuran ailelerin sayısı azımsanmayacak düzeyde. "Ne yazık ki ateş ve öksürük bulguları ile hastaneye gelen bir çocuğun önceden zatürre olabileceğini öngörmek mümkün değil" diyen Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Doç.Dr. Ercan Tutak, "12 Kasım Dünya Zatürre Günü" öncesinde zatürre hakkında bilinmesi gerekenleri anlattı

08 Kasım 2018, Perşembe 10:55 Son Güncelleme:
A A
Dudakta uçuk ve göğüs ağrısı zatürre habercisi (Dünya Zatürre Günü)

Pnömoni yani zatürre akciğerlerde bakteri veya virüslerin yol açtığı bir enfeksiyondur. Erken tanı ve uygun tedavi ile tamamen iyileştirilebilen zatürre, halen dünyada ve ülkemizde özellikle 1- 4 yaş arası çocuklarda ölüm nedenlerinin yüzde 40’ından sorumludur. Akciğer enfeksiyonları soğuk algınlığı bulguları ile başlar. Akciğere yerleşip tipik bulguların ortaya çıkması birkaç günü bulabilir.

Zatürrenin belirtileri şu şekilde sıralanabilir: 

- 39 derece ve üzeri yüksek ateş 

- Öksürük 

- Balgam çıkarma

- İştahsızlık

- Halsizlik

- Çabuk yorulma

- Sık ve zor nefes alma

- Hırıltılı solunum 

- Göğüs ağrısı 

- Karın ağrısı 

- Dudakta uçuk

ZATÜRREDE 8 RİSK FAKTÖRÜNE DİKKAT!

Zatürre çocuklarda her yaş grubunda görülebilir. Zatürrede risk faktörleri şu şekilde sıralanabilir: 

* Çocuğun 2 yaş altı ve hiç anne sütü almamış olması 

* Bebeğin erken ve prematüre doğması

* Olumsuz sosyoekonomik şartlar

* Yetersiz beslenme

* Kötü hijyenik koşullar

* Kalabalık ortamlarda yaşama

* Sigara dumanına maruz kalma

* Bağışıklık sistemini etkileyen kronik hastalıklar 

AĞIR TABLOLARDA AKCİĞERDE HASAR KALABİLİR

Zatürre tedavisi sonrası çocuğun akciğerinde herhangi bir hasar olup olmayacağı ailelerin en çok merak ettiği konulardan biridir. Akciğer enfeksiyonlarının birçoğu tedavi ile tamamen düzelir ve çocuk sorunsuz bir şekilde herhangi bir özel tedbir almaksızın hayatına devam edebilir. Sadece ağır enfeksiyonlardan sonra özellikle akciğerde apse oluşumu yani enfekte sıvı birikimi nedeni ile göğse tüp takılarak sıvının boşaltılması gereken durumlarda kalıcı hasar durumu yaşanabilir. Bazen cerrahi olarak bu bölgenin tamamının veya sadece akciğer zarının çıkarılması gerekebilir. 

ZATÜRRENİN TEKRAR ETME RİSKİ OLDUKÇA DÜŞÜK

Zatürre geçiren bir çocuğun tekrar zatürre olma riski, eğer altta yatan bir bağışıklık yetersizliği yoksa daha önce hiç zatürre geçirmemiş çocukla aynıdır. Zatürreden korunmak için öncelikle bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi ve solunum yoluyla enfeksiyonların yayılımını kolaylaştıracak; kalabalık, havalandırması kötü, sigara içilen ortamlardan uzak durulması gereklidir. Bağışıklığın güçlendirilmesi beslenmenin dengeli, yeterli olması ve yaşa uygun aşıların zamanında uygulanması ile sağlanabilir.

Pnömokok, suçiçeği, kızamık, hemofilus influenza ve grip aşıları akciğer enfeksiyonlarına karşı çocukları büyük oranda korur. Eğer bir çocukta zatürre yılda 2'den fazla veya toplamda 3'ten fazla tekrarlıyorsa ya da iyileşme beklenenden uzun sürüyorsa altta yatan diğer nedenler araştırılmalı. Çocuk mutlaka bir göğüs hastalıkları uzmanı tarafından kistik fibrozis, reflü, solunum yollarına yabancı cisim kaçması ve doğumsal bazı akciğer anormallikleri açısından değerlendirilmelidir.

TEDAVİ KİŞİYE ÖZEL PLANLANIYOR

Zatürre teşhisi muayene, kan, balgam ve röntgen tetkikleri sonucunda konulur. Gerekirse daha ayrıntılı analizler; endoskopi aracılığı ile bronşların içine bakılması, akciğer tomografisi, tüberküloz için deri ve kan testleri yapılabilir. Hastalığın tedavi süresini, ayaktan mı yoksa yatarak mı tedavinin yapılacağı kararı enfeksiyonun şiddetini değerlendiren doktor tarafından belirlenir. Bu süre 1-4 hafta arasında değişir. Tedavide antibiyotikler, bronş genişletici çeşitli solutma tedavileri, göğüs fizyoterapisi, ağızdan veya damardan sıvı ve beslenme desteği, gerekirse oksijen ve solunum cihazı desteği ile sağlanır.


SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.