Dul ve yetime toplu maaş

Dul ve yetime toplu maaş

Dul ve yetim maaşı, sigortalının geride kalanları için çok önemli. Ancak başvuruda bulunmak şart. Birçok kişi bu haklardan habersiz olduğu için mağdur. Şimdi başvuru yapan geriye dönük 5 yıllık maaşı toplu alır
 

17 Temmuz 2017, Pazartesi 09:47 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Yasaya göre, dul, evlilik birlikteliği içinde eşini kaybedenlere deniyor. Bu tanım daha çok kadınlar için kullanılıyor. Ancak, sosyal güvenlik mevzuatında dul kavramı kadın ve erkek içinde geçerli. Her iki cinsiyete sağlanan haklar aynı. Ancak mevzuatın karmaşıklığı nedeniyle bu konudaki haklar tam olarak bilinmiyor.
 

KİMLER YARARLANABİLİR?


Eşi vefat edenlere dul maaşı bağlanması için bazı kriterleri yerine getirmek gerekiyor. Bunlardan birincisi vefat eden eşin, mevzuatta yer alan prim gün sayısına sahip olması gerekiyor. Yasa gereği, sigortalının vefatı halinde en az 900 gün primi varsa ve beş yıldır sigortalı ise hak sahiplerine talepleri halinde maaş bağlanır.
 

1 EKİM 2008'DEN SONRA...


Sigortalının vefatı 1 Ekim 2008 sonrası ise her türlü borçlanmalar dahil en az 1800 gün prim ile maaş bağlanır. Sigortalının vefatı 1 Ekim 2008 öncesi ise dul maaşının bağlanması için, her türlü borçlanmalar dahil en az 900 gün ve 5 yıllık sigortalılık süresi olması gerekiyor. Aksi durumda maaş bağlanmıyor.


ZAMAN SINIRI YOK


Dul maaşı almak için bireylerin öncelikle başvuruda bulunması şart. Bir çok kişi bu haklardan habersiz olduğu için mağdur. Dul maaşı almak için başvuruda zaman sınırı yok. Maaş taleplerinde ve sosyal yardımlarda hakkın doğduğu tarihten itibaren talep edilmeyen maaş, cenaze yardımı gibi gelirler talep tarihi itibariyle geriye dönük 5 yıllık olarak alınabilir.
 

BEŞ YILIN TAMAMINI ALIR


Örneğin, dul maaşı hakkınız olduğunu yeni öğrendiniz, eşiniz gün ve sigortalılık süresi şartlarını da taşıyor ise geriye dönük beş yıl toplu olarak birikmiş maaşınızı alabilirsiniz. Burada önemli olan geri kalan eşin medeni halidir. Medeni halde bir değişiklik olmadığı sürece dul maaşı almaya devam edilir. 

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Kadınlara özel sosyal yardımlar