Dünya İsrail'in silip yayınladığı video ortalığı karıştırdı! Tutarsızlıklar şoke etti

İsrail'in silip yayınladığı video ortalığı karıştırdı! Tutarsızlıklar şoke etti

Paylaş
İsrail'in silip yayınladığı video ortalığı karıştırdı! Tutarsızlıklar şoke etti

İsrail’in dün baskın yaptığı Gazze’de bulunan Şifa Hastanesi’nden görüntüleri yayınlayan IDF’nin paylaşımındaki tutarsızlıklar ortalığı karıştırdı.

Dünyanın gözü kulağı, İsrail ablukası altında bulunan Gazze’den gelen son dakika haberlerinde.

Haberin Devamı

KİMSEYE ALDIRIŞ ETMEDEN BASKIN DÜZENLEDİLER

Herkesin gözü önünde Gazze'nin en büyük hastanesi Şifa'ya baskın düzenleyen İsrail ordusu, buldozerleri ve tankları kullanarak binaların duvarlarını yıkıyor.

Hastanedeki doktorları ve sağlık çalışanlarını teker teker sorgulayan işgal güçleri, hastaların ise dışarı çıkmasını engelliyor.

Hastane baskını gibi eşi benzeri görülmemiş bir saldırıya imza atan İsrail ordusu, akşam saatlerinde sosyal medya hesaplarından bir video paylaştı. Video kısa süre sonra silinip yeniden yayınlandı.

Haaretz, Şifa Hastanesi'nde Hamas'ın silah sakladığını gösteren videonun yayından kaldırılmasına ilişkin bir açıklama yapılmadığını aktarıyor.

TUTARSIZLIKLAR ORTAYA ÇIKTI

İsrail ordu sözcüsü Jonathan Conricus'un yer aldığı kaydın yeniden paylaşılan versiyonunda birçok alanın bulanıklaştırıldığı görüldü. Bu hamle, sunulan kanıtların gerçekliği hakkında soru işaretleri doğurdu.

Haberin Devamı

Yanı sıra, Fox News muhabirinin hastane içerisinden paylaştığı video ile İsrail ordusunun yayınladığı görüntü arasındaki tutarsızlıklar da, internet kullanıcılarının gözünden kaçmadı.

İsrail ordusunun resmi X hesabında, hastane içerisini gösteren video "MR binasında operasyonel karargah, silahlar ve teknolojik ekipmanlar" ifadesiyle paylaşıldı.

'Kesme yok, edit yok, yalnızca inkar edilemez gerçekler' diye paylaşılıp silinen ilk görüntü ile ikincisi arasındaki en ciddi tutarsızlıklardan biri, bir laptop. İlk kayıtta Hamas'ın kullandığı CD'ler gösterilirken, ikinci kayıtta dizüstü bilgisayarın markasının buzlanması dikkatlerden kaçmadı. Çünkü, söz konusu bilgisayar modelinde CD sürücüsü yoktu.

Diğer yandan, aynı diz üstü bilgisayarın ekranında görünen fotoğraf, İsrail'in kurtardığını duyurduğu rehine asker Ori Megidish'e ait. İsrail ordusu, 20 saniye boyunca ekrana getirdiği bu bölümü de yeni paylaşımında sildi.

İnternetteki yorumlarda, Hamas'ın kullandığı ileri sürülen dizüstü bilgisayarın ekranında rehin alınan İsrailli kadın askerin fotoğrafının bulunmasının İsrail propagandası için bile fazla olduğu kaydedildi.

Haberin Devamı

İsrail ordusu, günlerdir hiçbir kanıt göstermeden Gazze'nin en büyük hastanesi Şifa'nın altında Hamas'ın ana karargahı olduğunu ileri sürüyordu ancak söz konusu karargahı ortaya koyan hiçbir delil gösterilebilmiş değil.

İsrail'in hastane baskınını Türkiye, Ürdün ve Birleşmiş Milletler kınadı.

SIRADAKİ HABER