Düzenli aspirin kanser riskini azaltıyor

Yapılan araştırmalar, düzenli aspirin kullanımının bağırsak ya da mide kanserine yakalanma riskini azalttığını ortaya koydu

06 Ağustos 2014, Çarşamba 14:56
A A
Düzenli aspirin kanser riskini azaltıyor

Uzmanlar, aspirinin iç kanama yapabileceğinden ötürü kullanılmadan önce doktor tavsiyesi alınması konusunda uyarıyor. Londra'daki Queen Mary Üniversitesi'nin hazırladığı rapor kanser vakalarını inceliyor. Bilim adamları, araştırma kapsamında aspirin alınmasının faydalarını ve zararlarını kapsayan 200 çalışmayı inceledi.
Aspirin kullanımının bağırsak, mide ve yemek borusu kanserini yüzde 30 ile 40 arasında azalttığı belirtildi.

BBC Türkçenin haberine göre; hatta değişken bazı vakalarda aspirin; göğüs, prostat ve akciğer kanserinden ölümleri de azaltıyor.

Sadece 10 yıl

Araştırma aspirinin faydasını göstermesi için en az beş sene kullanılması gerektiğini belirtiyor. Queen Mary Üniversitesi'nden Prof. Jack Cuzick 50 yaş üzerindeki kişilerin 75 mg gibi düşük düzeyde aspirini 10 yıl boyunca düzenli kullanmasını tavsiye ediyor.

Aspirinin bazı ciddi yan etkileri olduğuna dikkat çeken Prof. Cuzick "Buna rağmen sigarayı bırakmak ve kilo vermekten sonra aspirin kullanmak kanser oranlarını azaltmaktaki en etkili yöntem" diyor.

İç kanama yüzünden uzmanlar aspirinin sadece 10 yıl boyunca kullanılmasını öneriyor. Aspirinin beyin ve mide kanaması riskini artırdığı biliniyor. Diğer kan inceltici ilaçları kullananlar ile sigara ve içki kullanan kişilerin aspirinin olumsuz yan etkilerine daha çok maruz kalacağı belirtiliyor.

Aspirinin kanseri nasıl önlediği ise tam olarak bilinmiyor; fakat uzmanlar iltihabı azalttığını ya da hastalığın yayılmasına neden olan kan hücrelerini etkilediğini düşünüyor.

Sıradaki haber yükleniyor...