Eczacıbaşı'dan Avrupa'nın yaşlı nüfusuna destek

Evde bakım hizmeti sunan Eczacıbaşı Sağlık Hizmetleri'nin sahip olduğu deneyim, AB ülkelerine de katkı sağlayacak

10 Ocak 2011, Pazartesi 11:11
A A
Eczacıbaşı'dan Avrupa'nın yaşlı nüfusuna destek

Bu yıl başlaması hedeflenen ve 3 yıl sürecek olan "JADE Yaşlıların Bağımsız Yaşayabilmeleri için Çok Uluslu Bilgi Kümelerinin Kurulması ve Politikaların Entegrasyonu ve Yenilikçi Yaklaşımların Bir Araya Getirilmesi Projesi"nde çalışacak kurumlar arasında yer alan Eczacıbaşı Sağlık Hizmetleri’nin, projeye katılan araştırma ve teknoloji firmalarına yaşlılar için geliştirilebilecek teknolojik ürünler konusunda öneriler sunacağı belirtildi.

Türkiye’den Sabancı Üniversitesi’nin önderliğinde Boğaziçi Üniversitesi, TÜBİTAK, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İl Sağlık Müdürlüğü ile farklı sektörlerden 10 kurumun yer aldığı JADE Projesi’nde, Türkiye, İtalya, İngiltere, Fransa ve Finlandiya olmak üzere 5 ülkeden 30’u aşkın kurumun birlikte çalışacağı bildirildi.

JADE Projesi ile yaş ortalaması gittikçe yükselen toplumlarda kişilerin başkalarına muhtaç kalmaksızın sağlıklı yaşlanmalarına yardım edecek politika ve yöntemlerin ortaya çıkarılmasının amaçlandığı kaydedilen açıklamada, projede yer alacak farklı ülkelerden kurumların, Ar-Ge yeteneklerini ve kapasitelerini bir araya getirerek yeni ve ulaşılabilir teknolojiler geliştirmek üzere ortak çalışma planları hazırlanacağı bildirildi.

Açıklamada, geliştirilecek yeni teknolojilerin hedefinin ise daha aktif bir sosyal hayat sürdürerek sağlıklı yaşlanabilmeyi sağlamak olacağı kaydedildi. Eczacıbaşı Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü Anıl Sugetiren, İstanbul’un, yaşlı bakım teknolojilerinin geliştirilmesi için AB tarafından "bilgi bölgesi" seçildiğini belirterek, "Bu alandaki deneyimlerimizle, yaşlı bakımında geleceğe yönelik taleplerin belirlenmesine ve geliştirilen teknolojilerin uygulanmasına rehberlik yapacak olmaktan mutluluk duyuyoruz" ifadesini kullandı.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.