Ekmeğe zam var mı?

Ekmeğe zam var mı?

Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Halil İbrahim Balcı, un fiyatlarındaki artış nedeniyle ekmeğe zam yapılacağı iddiasına ilişkin, 'Hiçbir ilde ekmeğe zam yok' dedi

11 Aralık 2013, Çarşamba 12:05 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Halil İbrahim Balcı yaptığı açıklamada, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının yanı sıra diğer sektör temsilcileriyle un fiyatlarındaki artışı engellemek için çalışacaklarını söyledi.

Son 1,5 ayda un fiyatlarında ciddi artış yaşandığına işaret eden Balcı, "Bu fiyat artışının yanı sıra fırıncı esnafının diğer maliyetlerinde de artış yaşandı. Bu konuyu Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanımız Mehdi Eker ile görüştük. Bu fiyat artışının önüne geçmek için müdahale gerektiğini ilettik ve bunun için de çalışma başlatıldı" diye konuştu.

Balcı, bir ay önce 53 liraya satın aldıkları unun çuvalını bugün 63 liraya alabildiklerini, bunun ciddi maliyet artışına neden olduğunu kaydetti.

"Un fiyatlarındaki artışın önüne geçmek ve ekmeğe zam yapmamak için yeni bir çalışma başlattık" diyen Balcı, "Bu çalışmanın neticesini beklemek zorundayız. İstanbul’da ekmek fiyatının 1 lira 25 lira olması isteniyor. İstanbul’da ekmeğin azami kilogram fiyatı 4 lira, yani 200 gram ekmek 1 liraya satılıyor. Türkiye genelinde de bu azami fiyatın geçilmemesi için çalışma başlattık ve sonuçlanmasını bekliyoruz" ifadesini kullandı.

Balcı, çalışmanın olumlu sonuç vermesi durumunda ekmeğe zam yapılmayacağını söyledi.

'HİÇBİR İLDE EKMEĞE ZAM YOK'

Toprak Mahsulleri Ofisinin (TMO) önemli stoğu bulunduğunu vurgulayan Balcı, 10 günde 1 milyon 200 bin ton buğdayın satışa çıkarıldığını, yeni satışla un fiyatlarındaki artışın önüne geçileceğini ifade etti.
Balcı, sözlerini şöyle tamamladı:

"Ülke genelinde ekmeğin azami kilogram fiyatı 4 liradır. Yani 200 gramlık ekmek 1 liraya satılır. İki yıldır durum böyle. Fırıncı esnafı olarak bu fiyatın üstüne çıkılmaması için gereken sabrı gösteriyoruz. Un fiyatlarının artışından dolayı İstanbul’daki fırıncılarımız zam talebinde bulundu ama bunu kabul edemeyiz. İstanbul’da ekmeğe zam yapılmayacak. Şu anda hiçbir kentimizde azami fiyatın üzerinde ekmek satışı yapılamaz.

Geçmiş yıllarda da aynı sıkıntıları yaşamıştık ve çalışmalarımız olumlu neticeler vermişti. Bu sefer de başarılı olacağımızı düşünüyorum. Zaten uzun bir dönemdir ekmeğe zam yapmadık. Her gelen maliyet artışını ekmeğe yansıtmadık. Gereken özveriyi göstermeye devam edeceğiz. Vatandaşımız, merak etmesin. Bu konuda da bir zam yok henüz."

AA

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Trabzon'da hamsinin kilogramı 20-25 liradan satılıyor