Ekonomi 5 bin lira emekli ikramiyesi için yeni talimat! Kapsam dışında kalanlara müjde, böyle ödenecek

5 bin lira emekli ikramiyesi için yeni talimat! Kapsam dışında kalanlara müjde, böyle ödenecek

Paylaş
5 bin lira emekli ikramiyesi için yeni talimat! Kapsam dışında kalanlara müjde, böyle ödenecek

5 bin lira emekli ikramiyesi ödemesi SSK'lı, Bağ-Kur'lu ve emekli sandığı olmak üzere 12,2 milyon vatandaşa yapıldı. Emekli ikramiyesi için 1.6 milyon ÇKS Sistemi'ne kayıtlı çiftçiler için ek düzenleme Kabine Toplantısı'nda gündeme geldi. Kasım ayının ilk Kabine Toplantısı'nda Cumhurbaşkanı Erdoğan Cumhuriyet ikramiyesi için talimatını verdi ve tebliğ ile ödeme formülü masaya geldi.

Kasım ayının ilk Kabine Toplantısı gerçekleşti. Kabine sonrası 5000 TL emekli ikramiyesi için yeni gelişme yaşandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimatını verdiği ek düzenleme için tebliği ile ödeme formülü masaya geldi.

Haberin Devamı

ÇALIŞMAYAN EMEKLİLERE 5 Bİ LİRA ÖDENDİ

Cumhuriyet ikramiyesi için Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla bütçe sınırları sonuna kadar zorlandı. Alınan karara göre çalışmayan emeklilere 5000 TL ikramiyesi ödeme yapıldı. SGK, 11-12-13 Kasım'da SSK'lılara, 14 Kasım'da Bağ-Kur'lu ve emekli sandığı olmak üzere toplam 12,2 milyon emekliye 61 milyar TL ödeme yaptı. 

DUL VE YETİMLER DE CUMHURİYET İKRAMİYESİ ÖDEMESİ ALDI

Düzenlemeden dul ve yetimler de hisseleri oranında faydalandı. Yüzde 75 hissesi olan dul ve yetim aylığı alan vatandaşlara 3750 TL, yüzde 50 hissesi olanlara 2500 TL, yüzde 25 hissesi olanlara ise 1250 TL ödeme yapıldı.

ÇKS'Lİ ÇİFTÇİLER İÇİN YENİ FORMÜL

Sabah'ta yer alan habere göre; 5000 TL emekli ikramiyesi için yeni bir gelişme yaşandı. Emeklilere 5 bin liralık ikramiye verilmesi uygulamasında çalışan emekliler kapsam dışında bırakılmıştı. Bununla beraber ÇKS Sistemi'ne kayıtlı çiftçiler de çalışan emekli sayıldığı için kapsam dışında kalmış ve 5000 TL emekli ikramiyesi ödemesi alamamıştı. 5000 TL emekli ikramiyesi alamayan yaklaşık 1.6 milyon emekli çiftçi bulunduğu kamuoyuna yansıdı.

Haberin Devamı

TEBLİĞ İLE ÖDEME

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatı ile yapılan çalışma kapsamında yaklaşık 1.6 milyon çiftçinin 5 bin liralık ikramiyeden yararlanması için tebliğ ile ödeme formülü gündeme geldi. AK Parti kurmayları, daha kolay ve hızlı olacağı için tebliğ yönteminin gündeme geldiğini belirtiyor. Bu formüle göre, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı bir tebliğ yayınlayarak, "çalışan emekli, çalışmayan emekli" tanımı yapılacak. Çalışan emekliden neyin kastedildiği detaylı olarak anlatılacak. ÇKS'ye kayıtlı olan emekliler bu tanımlama dışında kalacak ve çiftçi ikramiyesine kavuşacak. Mevcut yasalarda çalışan-çalışmayan emekli tanımı bulunmuyor.

YASA GEREKİYOR

AK Parti'de, 7 bin 500 lira olan en düşük emekli maaşının yılbaşında yükseltilmesine dönük hazırlıklar da başladı. En düşük emekli maaşının yükseltilmesi yasa ile yapılabiliyor.

ESNAF DA İSTİYOR

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, çalışan emeklilere bir defaya mahsus verilen 5 bin liralık ikramiyeden vergi kaydını sildirmiş ve yıllardır mesleğini yapmayan ancak oda kaydını sildirmemiş esnaf ve sanatkarların da yararlanması gerektiğini belirtti.

Haberin Devamı

Palandöken, şu ifadeleri kullandı:

"Vergi kaydını sildirmiş, ancak halen oda kaydı bulunan ve mesleğini aktif olarak yapmayan emekli esnaf ve sanatkarlarımız da bu haktan mutlaka yararlandırılmalıdır."

SIRADAKİ HABER