Ekonomi 5G teknolojileri üniversiteden çıkacak

5G teknolojileri üniversiteden çıkacak

Paylaş
5G teknolojileri üniversiteden çıkacak

İstanbul Teknik Üniversitesi, Turkcell ve Ericsson işbirliğiyle İTÜ Ayazağa yerleşkesinde ‘5G Teknoloji Kampüsü’ kuruldu.

5G teknolojilerinin geliştirileceği kampüste, nitelikli insan kaynağının yetiştirilmesine büyük katkı sağlanacak. Kampüs içinde kullanılan otonom otobüs, Teknoloji Kampüsü’nün odaklanacağı ilk çalışmalar arasında yer alıyor. İTÜ Rektörü Prof. Dr. İsmail Koyuncu, Turkcell Genel Müdürü Dr. Ali Taha Koç ve Ericsson Türkiye Genel Müdürü Işıl Yalçın’ın katıldığı imza töreninin ardından, Turkcell 5G test altyapısı ile desteklenecek otonom otobüste bağlantı hızı ve verimlilik ölçümü yapıldı.

Haberin Devamı

HAYATI KOLAYLAŞTIRACAK

Törende konuşan İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Rektörü Prof. Dr. İsmail Koyuncu, kampüsün, akademik araştırmaların gerçek dünya uygulamalarına dönüşebileceği bir ortam sağlayacağını belirterek, “Bilimin sınırları genişliyor. Burada kurulan 5G test ağı, araştırmacılarımızın bu yeni teknolojileri kullanarak insanların yaşamlarını nasıl iyileştirebileceğini keşfetmeleri için bir test ortamı görevi görecek. Ayrıca öğrencilerimizin 5G çalışmalarına katılmaları ve yenilikçi bilgi ve iletişim teknolojileri çözümlerinin gelişimine aktif olarak katkıda bulunmaları için ideal bir fırsat sunacak” dedi.

EĞİTİMDEN SAĞLIĞA

Turkcell Genel Müdürü Dr. Ali Taha Koç da şunları söyledi: “Yeni nesil 5G teknolojisi, yakın gelecekte eğitimden sağlığa, ulaşımdan sanayiye kadar tüm endüstrilerde dönüştürücü bir etki yaratacak. 5G Teknoloji Kampüsü projesi ile hem akademisyenleri ve genç zihinleri iş dünyasıyla bir araya getiriyor, hem de çeşitli kullanım senaryolarını ve son teknolojilerin pratik uygulamalarını gerçekleştiriyoruz. Bireyler ve kurumlar için yeni nesil mobil ağları, ilk ve öncü olarak sunma konusundaki çalışmalarımız sürüyor.”

Haberin Devamı

SÜRDÜRÜLEBİLİR KALKINMA

Ericsson Türkiye Genel Müdürü Işıl Yalçın ise “Ericsson ve Turkcell, Türkiye’de 2G mobil iletişimin tanıtımından bu yana verimli bir ortaklık yürütüyor. İki şirket, ülkenin ve bölgenin yaşam kalitesini artırmak, işletmeleri güçlendirmek ve sürdürülebilir kalkınmayı desteklemek adına, son teknoloji mobil telekomünikasyon ağları kurmak için yakın işbirliği içindedir. Bunun güzel adımlarından birini de İTÜ’deki 5G Teknoloji Kampüsü’nde attığımız için çok mutluyuz” diye konuştu.