Ekonomi 84 bin kişi THY'nin kanatları altında çalışıyor! 5 bin kişi daha alacak

84 bin kişi THY'nin kanatları altında çalışıyor! 5 bin kişi daha alacak

Paylaş
84 bin kişi THY'nin kanatları altında çalışıyor! 5 bin kişi daha alacak

Ekonomiye geçen yıl 56 milyar dolarlık katkı sağlayan milli bayrak taşıyıcı Türk Hava Yolları (THY), istihdama en çok katkı veren şirketlerin başında yer alıyor. İştirakleriyle birlikte 84 bin çalışana ulaşan şirket, bu yıl bünyesine 5 bin yeni çalışanı daha katmaya hazırlanıyor. 2033 hedefi 150 bin çalışan!

Türk Hava Yolları (THY), dünyanın en çok noktasına uçma rekorunu elinde tutuyor. 447 uçaklık filosuyla, 130 ülkede 346 noktaya uçan THY, ihracat, istihdam, turizm ve iş ortaklarıyla yarattığı ekosistemle, ülke ekonomisine milyarlarca dolar katkı sağlıyor. Gelecek 10 yıla ilişkin projeksiyonunu da ortaya koyan şirket, 2033 yılında; 83.4 milyon olan yolcu sayısını 171 milyona, 56 milyar dolar olan ekonomik katkıyı 144 milyar dolara, 447 olan uçak sayısını 813’e, 84 bin olan çalışan sayısını da 150 bine çıkarmayı hedefliyor.

Haberin Devamı

BAŞVURULAR NEREDEN YAPILIR?

Hedeflerine emin adımlarla kanat açan şirket, yeni uçak siparişleriyle filosunu artırırken, yeni personel alımı için de harekete geçti. Türkiye’de genç nüfusun en çok çalışmak istediği şirketler arasında zirvede yer alan THY, yayınladığı ‘Take-Off 101’, ‘Take-Off Jr.’ ve ‘Take-Off Cadet’ iş ilanlarıyla uçuş ve yer çalışanı olarak birçok pozisyonda alım yapacağını duyurdu. Başvurular ‘kariyer.thy.com’ internet adresinden yapılabiliyor. THY bu yıl 5 bine yakın kişiyi bünyesine katmayı hedefliyor.

İSTİHDAMI ARTIRMA POLITIKASI

İstanbul Teknik Üniversitesi’nin düzenlediği ‘Kariyer Zirvesi’nde konuşan THY İnsan Kaynaklarından Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Abdulkerim Çay, şunları söyledi: “Ortaklığımızın büyüme stratejileri doğrultusunda her yıl çalışan sayımızı artırmaya gayret ediyor; istihdamı artırma politikalarımızla Türkiye ekonomisine katkı sunmaya çalışıyoruz. İstihdamı artırma politikalarımızla Türkiye ekonomisine katkı sunmaya çalışıyoruz. 2023 yılında, uçuş ve yer ekiplerinden oluşmak üzere toplam 5 bin 134 çalışanı bünyemize kattık. Bu yıl da yine 2023’te olduğu gibi yaklaşık 5 bin çalışanı ailemize almayı hedefliyor; iştirak şirketlerimizle birlikte takribi 84 bin olan çalışan sayımızı, 10 yıl sonunda 150 bin çalışana ulaştırmayı hedefliyoruz.”

Haberin Devamı

OKURKEN DENEYİM KAZANDIRIYOR

Türk Hava Yolları, Take-Off 101 (part-time öğrenci) programı ile lisans 3. sınıf ve 4. sınıf öğrencilerine öğrenimleri devam ederken, çalışma hayatını deneyimleme fırsatı sunuyor. Değerlendirme süreçlerini başarıyla tamamlayan adaylara, iki dönem boyunca toplamda 12 ay Türk Hava Yolları bünyesinde çalışma imkânı sunuluyor. 1 Ocak 1998 ve sonrasında doğmuş olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı gençlere hitap eden ilana, 3. ve 4. sınıfta öğrenim gören öğrenciler başvurabilecek.

MEZUNLARA DA KAPI AÇIYOR

Take-Off Jr. (yeni mezun ve lisans son sınıf öğrencileri) programı ile de lisans son sınıf öğrencilerine ve yeni mezunlara kariyerlerinde uçuşa geçme fırsatı sunan bayrak taşıyıcı, programın değerlendirme süreçlerini başarıyla tamamlayan yetenekli ve başarılı adaylara bünyesinde tam zamanlı çalışma fırsatı sunuyor. 1 Ocak 1997 ve sonrasında doğmuş olan gençlere yönelik açılan ilana, lisans son sınıf öğrencileri ve mezunları başvurabilecek. İlanlarda iyi derecede İngilizce bilen, iletişimine ve gelişimine önem veren, yeni ve uygulanabilir fikirler üretebilen ve takım çalışmasına yatkın gençlerin tercih edileceği belirtiliyor. Her iki ilana da 10 Mart 2024’e kadar başvuru gerçekleştirilebilecek.

Haberin Devamı

AYLIK 40 BİN LİRA MAAŞLA PİLOTLUK EĞİTİMİ VERİYOR

Take-Off Cadet (yetiştirilmek üzere ikinci pilot aday adayı) programı ile bölüm fark etmeksizin tüm lisans mezunu ve 31 Aralık 2003- 1 Ocak 1994 tarihleri arasında doğmuş kişiler Türk Hava Yolları ailesine katılmak için başvuru yapabilecek. İşe alım sürecinde başarılı olan adaylar, 2 sene boyunca eğitim görecek. Adaylar, eğitim sırasında 2 brüt asgari ücret (40 bin lira) maaş, konaklama, kira yardımı, yemek kartı, sigorta ve indirimli bilet gibi haklardan faydalanabilecek. İlana 30 Nisan 2024 tarihine kadar başvuru yapılabilecek.

Haberin Devamı