Ekonomi Ağrı'nın zirvesinde robotlar kapıştı

Ağrı'nın zirvesinde robotlar kapıştı

Paylaş
Ağrı'nın zirvesinde robotlar kapıştı

Doğu illerindeki ortaokul ve lise öğrencilerinin dijital yeteneklerini ortaya çıkarmak için hayata geçirilen ‘Ağrı’nın Zirvesinde Teknoloji Yarışması’nın bu yıl ikincisi düzenlendi. Finale kalan 20 ekip, kendi tasarladıkları robotları, belirlenen parkurda final noktasına en kısa sürede ulaştırmak için yarıştı. Kıran kırana geçen yarışmayı 1 dakika 22 saniye ile Iğdır Bilim Sanat Merkezi kazandı.

TÜRKİYE’Yİ KAPSAYACAK

Haberin Devamı

Kazanan ekip 100 bin TL birincilik ödülünün sahibi oldu. Yarışmada ikinci olan Iğdır Aras Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ekibi 75 bin TL, üçüncü olan Ağrı 15 Temmuz Şehitleri Anadolu Lisesi ekibi ise 50 bin TL ile ödüllendirildi. Yarışmaya bu yıl Kars, Ardahan ve Iğdır’dan toplam 139 öğrenci ekibi başvuruda bulundu. Gelecek yılki yarışmanın 81 ildeki tüm ortaokul ve liselere de açılması hedefleniyor.

CEVHER KEŞFEDİLİYOR

Yerli teknoloji üreticisi Sunny tarafından gerçekleştirilen yarışmayı başta çocukların aileleri ve yerel yönetim olmak üzere yaklaşık 3 bin kişi izledi. Sunny Elektronik ve Hayrettin Atmaca Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Adem Atmaca, Türkiye’nin her noktasında çok değerli cevherler, parlak beyinler yetiştiğini belirterek, “Ama birçoğu kısıtlı imkanlar sebebiyle, yeteneklerini geliştirme imkanı bulamıyor ve kendini gösteremiyor. Bu sektörde hizmet veren bir marka olarak, elimizdeki bilgiyi ve kaynağı en etkili şekilde paylaşmak da bizim görevimiz” dedi.

Haberin Devamı

2 YILDA 850 TASARIM

Yarışma sayesinde iki yılda toplam 850’den fazla öğrencinin robot tasarladığına vurgu yapan Atmaca, şöyle devam etti: “Bunlardan 40 grup finale yükseldi ve projelerini gerçeğe dönüştürdü. Bunlar, bu bölge için kısa sürede ulaşılmış çok önemli rakamlar. Önümüzdeki yıl daha da artan katılım, daha dikkat çekici projeler ve daha heyecanlı anlar yaşayacağımıza eminim. Rahmetli babam Hayrettin Atmaca’nın Ağrı için başlattığı eğitim alanındaki sosyal yatırımları, bugün ikinci nesil olarak biz sürdürüyoruz.”

 

Parkuru en iyi derecelerle bitiren robotu tasarlayan ekiplere, ödüllerini Adem Atmaca ve Ağrı Valisi Mustafa Koç verdi. Atmaca, önceden belirlenen ödül tutarına yarışma sonrası 25’er bin lira ilave yaptı.