Ekonomi Asgari ücret zammı ve emekli ikramiye zammıyla ilgili Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan flaş açıklama

Asgari ücret zammı ve emekli ikramiye zammıyla ilgili Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan flaş açıklama

Asgari ücret zammı ve emekli ikramiye zammıyla ilgili Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan flaş açıklama

Milyonlarca asgari ücretlinin gözü kulağı temmuz ayında yapılması gündemde olan maaş zammında... Asgari ücretliler gibi emekliler de bayram ikramiyesine ne kadar zam yapılacağını merak ediyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, hem asgari ücret zammı hem de emekli bayram ikramiyeleriyle ilgili çok önemli açıklamalar yaptı. İşte detaylar...

Cumhurbaşkanı Erdoğan ekonomi gündemine dair önemli açıklamalarda bulundu. Erdoğan, son dönemin en sıcak konusu asgari ücrete yapılacak olası ikinci zam ile ilgili konuştu.

"VATANDAŞIMIZDAN BÖYLE BİR ŞEYİ ESİRGEMEYİZ"

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuyla ilgili olarak Brüksel dönüşü şu açıklamayı yaptı:

Şu anda daha üçüncü aydayız. Yıl ortasına geldiğimiz zaman zaten Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanım da önüme mevcut durumu getirir. Zaten Vedat Bey sendikalarla bugüne kadar samimi görüş alışverişinde bulunmuştur. Yapılacak görüşmeler neticesinde de yıl ortasında böyle bir değerlendirme gerektiğinde biz kesinlikle vatandaşımızdan, hele hele işçimizden böyle bir şeyi esirgemeyiz. Veren el alan elden hayırlıdır.

Erdoğan, Brüksel ziyareti dönüşü basın mensuplarının sorularını cevapladı Cumhurbaşkanı Erdoğan, Brüksel ziyareti dönüşü uçakta basın mensuplarının sorularını cevapladı.

ASGARİ ÜCRETE ZAMLA İLGİLİ BAKAN BİLGİN DE AÇIKLAMA YAPTI

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, "Asgari ücret konusunda öncelikle şunu söylemeliyiz: Bu sene yaptığımız asgari ücret artışı yüzde 50'nin üzerindedir ve asgari ücretin vergi dışı bırakılması çok önemli bir şeydir. Bütün gelirlerde asgari ücretin vergi dışı bırakılması önemli. Sabit ücretle çalışanlar, AGİ kaldırıldı, ücreti düşüreceğim diyen işletmeler yanlış yaptı. İş kanunu anlaşılan ücretten geriye gidilmesini açıkça yasaklıyor. Asgari ücrete şartlar içerisinde bakmak lazım. Asgari ücretin eğer Meclis gündeme getirip değiştirmezse, Aralık'ta belirlenir, tabii olağanüstü şartlar olursa bu şartlara bakarak değerlendirilir. Ancak yasal durum Aralık ayını gösteriyor. Yeni asgari ücretin yasal belirlenme tarihi Aralık'tır" ifadelerini kullanmıştı.

 

 

 

 

SIRADAKİ HABER