Ekonomi Bakkal amca Norveç'te

Bakkal amca Norveç'te

Paylaş
Bakkal amca Norveç'te

24 yıldır Norveç’te yaşayan Ali Uslu, çocukluk anılarında yer alan Balıkesir Ayvalık’taki dedesinin bakkal dükkanını Norveç’te hayata geçirdi.

2015 yılında ilk şubesini açtığı ve adını ‘Bakkal’ koyduğu dükkanını, Norveç halkından yoğun ilgi görünce 3’e çıkaran Ali Uslu, yazın bir şube daha açmayı hedefliyor. Uslu, girişimcilere örnek olacak hikayesini POSTA’ya anlattı.

Haberin Devamı

TÜRKİYE’Yİ TANITIYORUZ

Aynı zamanda Çanakkale merkezli Dardanos Fine Foods markasının sahibi olduklarını söyleyen Ali Uslu, Türkiye’de zeytinyağı, baharat, zeytin, domates sosu gibi ürünleri üretip, başta Norveç ve İsveç olmak üzere çeşitli ülkelere ihraç ettikleri belirtti. Uslu, “Bakkal da bizim müşteri ile direkt irtibat kurabilmemizi ve Norveç halkına Türk ürünlerini tanıtma, Türkiye’ye daha farklı bakmalarını sağlamak için bir platform olur diye düşündüğümüz bir konseptti” dedi.

AYNI TABELAYI ASTIK

Çocukluğunda kuzenleriyle birlikte Ayvalık’ta rahmetli dedesinin Bakkal dükkanında kasada kim duracak kavgası yaptıklarına dikkat çeken Uslu, şöyle devam etti: “Norveç’te dükkan açarken bu anılardan yola çıkarak dükkanın ismini ‘Bakkal’ koyduk. Dedemin dükkanından kalan Bakkal tabelasını getirip duvara astık. Türkiye’den baharat, zeytin, domates sosları, reçeller, organik bakliyat ürünleri, makarna tarzı ürünler ekleyerek konsepti geliştirdik. Ayrıca Türkiye’den porselenler, tekstil ürünleri, zeytinyağlı sabunlar gibi bulabildiğimiz kaliteli ürünleri ekleyerek devam ettik.”

Haberin Devamı

TEDARİKÇİ OLDUK

Ali Uslu, Türkiye’den bir çok ürün satmak isteyen girişimci olduğuna dikkat çekerek, şu bilgileri verdi: “Dardanos ihracat isimli şirketimiz aracılığı ile diğer üreticilerin de ürünlerini Norveç piyasasına ekliyoruz. Mesela 153 şubesi olan bir Norveçli firma yıllardır bir İngiliz üreticiden sıcak çikolata tedarik ediyormuş. Bu zincir bizden zeytinyağı ve baharat alıyordu. Geçen yıl sıcak çikolatayı da Türkiye’den almalarını sağladık. Bu şekilde doğduğumuz, büyüdüğümüz topraklara borcumuzu ödüyoruz. Yine aynı firmaya ve İsveçli bir zincir firmaya bu yıl Türkiye’den kahve ve çay tedarik edeceğiz.”

KATMADEĞER SAĞLIYORUZ

Üretimin Türkiye ekonomisi için çok önemli olduğunu ifade eden Ali Uslu, “Norveçli bir ailenin aldığı bir Türk zeytinyağı sadece bir zeytinyağı değil aynı zamanda o ailenin Türkiye ile bir bağ kurmasını sağlayan bir yol. Ülke tanıtımına bir katkı. ‘Biz eskiden sadece İtalyan yağı kullanırdık, Dardanos ile tanıştıktan sonra başka zeytinyağı kullanamıyoruz’ diyen çok Norveçli müşterimiz var. Kaliteli ürün, kaliteli tasarım ve ambalaj ile çok premium ürünler yapıyoruz” diye konuştu.

Haberin Devamı

DÜKKAN AÇMAK ZOR MU?

Ali Uslu, Norveç’te dükkan açmak isteyenlere ilişkin de şu bilgileri verdi: “Norveç’te dükkan açmak çok kolay. Oturum ve çalışma izni şartı var. Ayrıca şirket kayıt ofisine kayıt olunması gerekiyor. Dükkanın açılacağı yerin kiralanması ve kontratlar için 6 aylık kira gideri depozito bedeli yatırmak zorunlu. Ayrıca, işletmenizin türüne bağlı olarak belirli izinler almanız gerekebilir.”