Ekonomi Çin'e yeni tesis kuruyor kapasiteyi ikiye katlıyor

Çin'e yeni tesis kuruyor kapasiteyi ikiye katlıyor

Paylaş
Çin'e yeni tesis kuruyor kapasiteyi ikiye katlıyor

Özellikli alümina ürünleri ve çözümlerinde dünya lideri olan OYAK Grubu şirketlerinden Almatis, Çin’in Qingdao Ekonomik Kalkınma Bölgesi’nde yeni bir kalsine alümina üretim tesisi kuruyor.

Almatis’in üretim kapasitesini 50 bin metrik ton artırarak 100 bin metrik tona yükseltecek tesis, şirketin yarı iletken yapısal bileşenler, tüketici elektroniği, termal kontrol cihazları ve elektrikli araçlar gibi kilit pazarlarda büyümesine olanak sağlayacak.

Haberin Devamı

2026’DA AÇILACAK

Yeni tesisin inşaatı 2024 yılının son çeyreğinde başlayacak. Tesisin 2026 yılı başında devreye alınması planlanıyor. OYAK Genel Müdürü Süleyman Savaş Erdem, OYAK Grubu şirketleri arasına 2015 yılında katılan Almatis’i devraldıkları ilk günden bu yana büyümesini desteklediklerini söyledi. Erdem, “Asya’daki yatırımlarımızla özellikli alümina ürünleri alanında pazar lideri olan Almatis’in sektördeki gücüne güç katacak adımlar atıyoruz” dedi.

BÖLGESEL BÜYÜME

Almatis’in küresel bir marka olduğunu ve tedarik stratejisinin temelini bu yapı üzerine inşa ettiklerini belirten Erdem, “Almatis’in bölgesel pazarlarda büyüyebilmesi için Çin’deki üretim kapasitesinin artırılması stratejik önemde. Aynı zamanda ham maddeyi yerel kaynaklardan sağlayarak, tedarik zincirinde yaşanabilecek sıkıntıların önüne geçmeyi de hedefledik. Talebe zamanında ve yeterli karşılık verebilmek, verimli ve kârlı bir operasyon yürütmek üzere tüm tedbirleri aldık” diye konuştu.

Haberin Devamı