Ekonomi İş Bankası'nın yeşil bono ihracına rekor talep

İş Bankası'nın yeşil bono ihracına rekor talep

Paylaş
İş Bankası'nın yeşil bono ihracına rekor talep

Türkiye İş Bankası, Türk Lirası cinsinden gerçekleştirdiği 4.5 milyar TL nominal değerli yeşil finansman bonosu ihracıyla, yeşil dönüşüm ve çevresel sorumluluk alanında önemli bir adım atarak, Türkiye sermaye piyasalarına katkıda bulundu.

Bankanın 100. kuruluş yıl dönümü olan 26 Ağustos 2024 vadesini taşıyan 126 gün vadeli işlem, aynı zamanda finansal piyasalardaki tarihin en büyük yeşil borçlanma aracı halka arzı olarak kayda geçti. Halka arzda ilk defa İş Bankası’nın mobil uygulaması İşCep üzerinden de talep toplanması, ülke çapında geniş bir yatırımcı kitlesine ulaşılmasında önemli rol oynadı.

Haberin Devamı

50 BİN YATIRIMCIDAN

Halka arz miktarı 3 milyar TL nominal olarak duyurulan bononun ihraç büyüklüğü, yatırımcıların 7.7 milyar TL nominal gibi yüksek bir talep göstermeleri sonucunda 4.5 milyar TL nominale artırıldı. Halka arza bireysel yatırımcılardan 4.8 milyar TL nominal, kurumsal yatırımcılardan ise 2.9 milyar TL nominal talep geldi. Aynı zamanda sektörde halka arz yöntemiyle gerçekleştirilen ilk yeşil ihraç olma ve tek seferde gerçekleştirilen en büyük borçlanma aracı halka arzı olma özelliğini taşıyan bononun halka arzında yaklaşık 50 bin yatırımcıdan 1.7 kat talep gelmiş oldu.

TEMA’YA FİDAN BAĞIŞI

Gong töreninde konuşan İş Bankası Genel Müdürü Hakan Aran, talep toplamada en düşük limitin 1.000 lira olduğunu, 15 bin yatırımcının 1.000 liralık talepte bulunduğunu belirtti. Aran, “Bunu, sermaye piyasalarının küçük tasarruf sahiplerini içine alması açısından kıymetli buluyorum. Bono’yu, ülkemizde 100 yıl önce kumbara ile başlanan tasarruf alışkanlığının, sermaye piyasalarına yansıması olarak görüyorum. Hepimiz için hayırlı olsun” dedi. Bonodan sağlanan kaynak, yeşil projelere verilen kredilerin finansmanı için kullanılacak. Ayrıca halka arza katılan her yatırımcı adına da TEMA’ya fidan bağışı yapılacak.

Haberin Devamı